Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wednesday, July 6, 2022

Wokół jajka

Już po raz 31. Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowało Konkurs na Jajko Wielkanocne. Zadaniem uczestników jest zdobienie jajek w tradycyjnych formach artystycznych występujących na Śląsku. Dominowały dwie techniki: jajka drapane (kroszonki) i jajka zdobione woskiem.

Tym razem muzeum zaproponowało hybrydową formę konkursu – jajka można było dostarczyć gotowe lub wykonać je na miejscu w muzeum. – W ten sposób wychodzimy naprzeciw wszystkim. Zachowanie tradycyjnych technik zdobienia jaj jest dla nas bardzo ważne – mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. W piątek odbył się konkurs dla dzieci, a następnego dnia dla dorosłych. Teresa Sobota z Olszowej od dziecka robiła kroszonki. Nie zabrakło jej na wspólnym spotkaniu z innymi twórcami ludowymi. – Lubimy się tu spotykać i wymieniać pomysłami na temat technik, może pojawił się jakiś nowy adres, jeśli chodzi o noże do drapania, po prostu o jajkach rozmawiamy. Znamy się od dawna, rozmawiamy też o prywatnych sprawach – mówi Teresa Sobota, która po raz pierwszy wzięła udział w konkursie kroszonkarskim w Gogolinie w 1980 r. – Mam więc za sobą ponad 40 lat udokumentowanej sztuki ludowej, a w domu stos dyplomów i świadectw – mówi artystka ludowa. Wykonywaniem kroszonek zajmuje się nie tylko tuż przed konkursem. – Robię je przez cały rok. Poświęcam swojemu hobby każdą wolną chwilę, jest to dla mnie relaks. Lubię też wypróbowywać inne tradycyjne techniki – mówi Teresa Sobota, która swoją pasję kroszonkarską przekazała również dzieciom i wnukom.

Artystka prowadzi także warsztaty w szkołach, ośrodkach kultury i domach spokojnej starości. – Kiedy jestem zapraszana do poprowadzenia takich warsztatów, robię to z przyjemnością. Zwykle jest to praca bez wynagrodzenia, ale lubię spotykać się z ludźmi – mówi.

Komisja oceniająca prace artystów to etnografowie z muzeów we Wrocławiu, Raciborzu, Bytomiu i Opolu. – Chcemy uniknąć sytuacji, w której ktoś rozpozna jajka wykonane przez konkretną osobę i dzięki temu lepiej je oceni – mówi dyrektor muzeum. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas kiermaszu wielkanocnego w Muzeum Wsi Opolskiej 10 kwietnia o godz. 11.00. Cały program kiermaszu na stronie muzeumwsiopolskiej.pl

Manuela Leibig

Show More