Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Czy wiesz, że…?

W październiku 2021 r. w Olsztynie (Allenstein) ukazała się broszura pt. „Ermland und Masuren aus Sicht der Jugend” (Warmia i Mazury z perspektywy młodych ludzi), której inicjatorką jest Julia Herzog, menedżer ds. kultury Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) (zob. Wochenblatt.pl nr 1541). Publikacja prezentuje dziesięć miejsc w regionie, które mają szczególne znaczenie dla mniejszości niemieckiej w Polsce, w tym np. twierdzę Boyen czy zabytki Iławy (Deutsch Eylau). Uzupełnieniem poszczególnych artykułów jest dział „Czy wiesz, że…?”, który zawiera ciekawe informacje na temat przedstawionych miejsc. W przypadku Giżycka część ta poświęcona jest legendzie o pochodzeniu herbu miasta. Tutaj zamieszczamy przedruk tej historii.

Herbem Giżycka są trzy leszcze na niebieskiej tarczy. Z jego powstaniem wiąże się ciekawa legenda:

Das Wappen der Stadt Lötzen

Pewnego dnia książę pruski sprawujący wówczas władzę udał się na polowanie. Lasy były wtedy bogate w zwierzynę, dlatego książę wracał z polowania bardzo zadowolony. W drodze powrotnej do swego zamku Lötzen zgłodniał i postanowił udać się do pobliskiej wsi posilić się w karczmie. Wsią tą była Nowa Wieś – dzisiaj część Giżycka. Karczmarka, gdy zobaczyła, kto zawitał w progi karczmy, szybko podała mu na najlepszym niebieskim talerzu trzy świeżo złowione i usmażone leszcze. Księciu ryby tak bardzo smakowały, że gdy powrócił do swojego zamku, nakazał nadać Nowej Wsi prawa miejskie z herbem: trzy leszcze na niebieskiej tarczy.

Miasto wówczas powstałe przejęło nazwę od zamku – Lötzen, po polsku Lec – całkiem możliwe, że od ryb, które tak smakowały księciu. Obecnie miasto nazywa się Giżycko i nikt już nie pamięta, że to najpierw był zamek Lötzen i Nowa Wieś. Herb z trzema leszczami na niebieskiej tarczy pozostał jednak do dziś.

Fragment broszury “Ermland und Masuren aus Sicht der Jugend” (2021)

 

Show More