Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Gorący letni festyn

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Związek Niemieckich Stowarzyszeń Warmii i Mazur (VdGEM) powrócił do skansenu w Olsztynku (Hohenstein), w którym często odbywały się letnie festyny mniejszości niemieckiej w regionie, z takim właśnie festynem – a 25 czerwca był to wyjątkowo upalny letni dzień.

Jeśli wierzyć przekazom historycznym i relacjom byłych mieszkańców, Prusy Wschodnie nie były i nie są szczególnie gorącym regionem. Kiedyś uznawano je za jeden z najzimniejszych regionów w kraju, podobnie jak obecnie województwo warmińsko-mazurskie w Polsce. Chociaż w czasie letnich żniw zdarzały się burze termiczne, których się obawiano, to jednak nie były one regułą.

Der Chor der Neidenburger Gesellschaft der Deutschen Minderheit beim Singen der Europahymne

Parasole i poszukiwanie cienia
– Ogłaszając letni festyn, uświadomiliśmy członkom stowarzyszeń, że będziemy siedzieć pod gołym niebem – i zaleciliśmy parasole jako ważne utensylia – wyjaśnia przewodniczący VdGEM Henryk Hoch. Mające pierwotnie chronić przed deszczem, ponieważ amfiteatr skansenu w Olsztynku nie jest zadaszony, parasole zmieniły się w ochronę przed słońcem, które świeciło z bezchmurnego nieba przez cały czas trwania festynu. Ci, którzy nie mieli ze sobą parasola, szukali miejsca w cieniu. Stephan Grigat, przewodniczący Ziomkostwa Prus Wschodnich (LO) z siedzibą w Hamburgu, nawiązał do tego w swoim powitaniu: – Prusy Wschodnie żyją – nawet jeśli dziś schronią się w cieniu – zauważył z humorem, a po swoim wystąpieniu sam schronił się pod parasolem w biało-czarnych barwach wschodniopruskich.

In Ostpreußen geht die Sonne auf: Ulf Püstow, Stephan Grigat und Herbert Monkowski (v. l.) von der Landsmannschaft Ostpreußen

Deklaracja poparcia dla Europy
Mimo że scena, jako miejsce zacienione, zachęcała do dłuższego pobytu, goście byli zwięźli w swoich wystąpieniach. Birgit von Hellfeld z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku (Danzig) chwaliła 30-letnią tradycję mniejszości jako budowniczego mostów między Polską a Niemcami w Europie. Jako osoba odpowiedzialna za mniejszość niemiecką w regionie cieszyła się również na liczne rozmowy z obecnymi. Wyraźną deklarację poparcia regionalnej mniejszości niemieckiej dla Europy, wyrażoną na początku festynu hymnem europejskim i Pieśnią Prus Wschodnich, podchwycił Jarosław Słoma, przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. – Są ludzie, którzy chcą podważyć tę zjednoczoną Europę. Szczególnie w obliczu wojny na Ukrainie robią z siebie popleczników Putina – stwierdził, opowiadając się za silną Europą.

Die Kindergruppe des Tanzensembles „Perła Warmii“ aus Heilsberg präsentierte Tänze aus der Gegend um Łowicz in der Woiwodschaft Łódź sowie aus der Region Kujawien (Kujawy) mit den dazugehörenden Trachten.

Mocne głosy z regionu – i z Ukrainy
Gościem specjalnym letniego festynu była młoda ukraińska piosenkarka z ogarniętego konfliktem miasta Zaporoże w południowo-wschodniej części kraju. Marynka Prytuła wygrała niedawno festiwal „Ukraina jednoczy świat” w Toruniu (Thorn) w województwie kujawsko-pomorskim, pokonując ponad 100 innych artystów, a także przekonująco zaprezentowała się na scenie w Olsztynku. Drugim mocnym głosem była Magdalena Lobert z Sząbruku (Schönbrück) koło Olsztyna (Allenstein), która porwała publiczność piosenką „Das Farbenspiel des Lichts” (oryginalna nazwa: „Colors of the Wind”), pochodzącą m.in. z filmu Disneya „Pocahontas” (1995).

Marynka Prytuła aus Saporischschja
Magdalena Lobert aus Schönbrück

Chociaż dwa zespoły mniejszości niemieckiej zrezygnowały z udziału w festynie na krótko przed jego rozpoczęciem, to i tak wspaniale zaprezentowała ona swoją kulturę i umiejętności. Chóry niemieckich stowarzyszeń z Nidzicy (Neidenburg), Giżycka (Lötzen) i Lidzbarka Warmińskiego (Heilsberg) dzielnie znosiły upał, podobnie jak młodzieżowy zespół taneczny „Saga” z Bartoszyc (Bartenstein). Weronika i Monika Krzenzek z Lipowca (Lipowitz) koło Szczytna (Ortelsburg) również pokazały – tym razem w osobnych występach – swoje doskonałe umiejętności wokalne. Program uzupełniła dziecięca grupa zespołu tanecznego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego, który jest ściśle związany z miejscowym niemieckim stowarzyszeniem „Warmia”. Dzieci zaprezentowały tańce z okolic Łowicza (Lowitsch) w województwie łódzkim oraz z regionu Kujaw wraz z odpowiadającymi im tradycyjnymi strojami. O dobrą atmosferę na zakończenie zadbali, jak zawsze od 30 lat, członkowie Ziomkostwa Prus Wschodnich z Meklemburgii-Pomorza Przedniego, z Manfredem Schukatem i Friedhelmem Schülke na czele.

Die Gäste aus Mecklenburg-Vorpommern

Podsumowując, sobotnie popołudnie było udane i radosne dla mniejszości niemieckiej w województwie warmińsko-mazurskim – z odrobinę za dużą ilością słońca.

Uwe Hahnkamp

Nie ma działalności bez wsparcia finansowego: Letni Festyn Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach został zorganizowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Fotos: Uwe Hahnkamp

Show More