Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Friday, July 1, 2022

Supereule.pl

Mniejszość Niemiecka w Polsce uruchomiła nową platformę edukacyjną supereule.pl, na której informacje o możliwościach, sposobach i aspektach prawnych nauczania języka niemieckiego znajdą zarówno uczniowie, rodzice jak i nauczyciele.

 

Jest to miejsce w internecie, które łączy zarówno informacje dotyczące organizacji nauczania języka niemieckiego w szkołach, jak również działania edukacji pozaszkolnej podejmowane przez stowarzyszenia i fundacje mniejszości niemieckiej. To właśnie w tym miejscu zainteresowani znajdą ofertę zajęć, warsztatów, konkursów oraz szkoleń dla wszystkich grup wiekowych, a także wszelkie aktualne ustawy oraz dyrektywy polskiego i europejskiego prawodawstwa dotyczące organizacji szkolnictwa mniejszościowego.

 

Auch Infos zu anderen Bildungsprojekten der deutschen Minderheit findet man auf der Seite.
Foto: screenshot

 

Platforma dedykowana jest w pierwszej kolejności do rodziców i osób, które uczą się języka niemieckiego, przede wszystkim jako języka ojczystego. Jest to również miejsce, gdzie nauczyciele znajdą inspiracje i pomysły do prowadzenia zajęć. W newsach znajdują się aktualne informacje na temat planowanych terminów projektów, a także ciekawostki z zakresu historii, kultury, tradycji niemieckiej oraz informacje o nowych publikacjach, materiałach edukacyjnych.

 

– Przekazywanie języka niemieckiego kolejnym pokoleniom była, jest i będzie absolutnie priorytetowym działaniem organizacji i liderów mniejszości niemieckiej w Polsce. Chcemy, by nasze dzieci miały jak najlepsze możliwości nauki języka niemieckiego. Dlatego postanowiliśmy stworzyć platformę supereule.pl, która zbiera informacje o wszystkich działaniach z zakresu edukacji językowej, podejmowane przez organizacje mniejszości niemieckiej, nie tylko z Polski – mówi Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, i dodaje: – Nie musimy więc już odwiedzać wielu stron różnych organizacji i projektów. Wystarczy, że wejdziemy na supereule.pl. Wierzę, że każdy, kto szuka informacji na temat edukacji mniejszościowej, dotyczącej nauczania języka niemieckiego, znajdzie tam odpowiedzi na swoje pytania.

 

Auf Supereule.pl gibt es praktische Informationen zum Deutschunterricht.
Foto: screenshot

 

Platforma powstała z inicjatywy TSKN i Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce. Przedstawiciele obu organizacji podkreślają, że pomysł powstał na długo zanim wprowadzono w lutym 2022 r. rozporządzenia zmniejszające ilość godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości. – Tym bardziej więc dzisiaj wiedza dostępna na platformie dotycząca różnych form i możliwości kształcenia językowego nabiera na znaczeniu – mówi Rafał Bartek.

Zrealizowanie platformy było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny.

ru

Show More