Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Trzy oblicza regionu

Wystawa prof. Kaczmarka opisuje najważniejsze śląskie miasta.
Foto: Muzeum w Będzinie

Miasta Górnego Śląska i Zagłębia. 1939–1945” – to tytuł ekspozycji, która pokazywana jest od początku stycznia w Muzeum Zagłębia w Będzinie. Fani śląskiej historii będą zachwyceni, gdyż wystawa pokazuje dosyć znikomo opisywany okres w historii regionu.

 

Współautorem ekspozycji jest wybitny historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Kaczmarek. Jest on uznawany za eksperta w zakresie historii Śląska, zwłaszcza tej z XX wieku. Współpracował między innymi przy bardzo dobrze ocenianej książce Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej „Historia Górnego Śląska”, był także recenzentem pierwotnej wystawy stałej w nowym Muzeum Śląskim. Nic więc dziwnego, że postanowił przygotować także wystawę poświęconą regionowi w latach 1939–1945.

 

Różnorodność trzech

 

Autor zdecydował się podzielić ekspozycję tematycznie ze względu na różnorodność trzech części przemysłowego Górnego Śląska, o których wystawa opowiada: – Te części Śląska nie różniły się od siebie administracyjne, ponieważ wszystkie w tym czasie leżały w granicach jednego państwa, jednak miały swoją wyraźną specyfikę narodowościową oraz pod względem prowadzenia polityki – mówi o wystawie Ryszard Kaczmarek. Trzy części, o których opowiada profesor, to część byłego niemieckiego Górnego Śląska (Bytom, Zabrze oraz okolice Gliwic), tzw. polski Śląsk (wschodnia część przedwojennego województwa śląskiego) oraz obszar wchodzący przed wojną w skład województwa kieleckiego i krakowskiego, włączony później do III Rzeszy (nazywany przez Niemców wschodnimi terenami wcielonymi).

 

Życie codzienne

 

Charakterystycznie dla okresu, który opisuje, wystawa skupia się w dużej mierze na drugiej wojnie światowej w odniesieniu do regionu. To, co szczególnie powinno zaciekawić zwiedzających, to fakt, że o ile polityka jest bardzo ważnym jej elementem, o tyle jest tutaj także poruszony wątek społeczny. Z ekspozycji można się dowiedzieć między innymi, jakie czasopisma i dzienniki były wydawane na niemieckim Górnym Śląsku, zobaczyć oryginalne ilustracje z życia górników czy dowiedzieć się, jak rządy tamtych czasów wpływały na niemieckich Górnoślązaków. Ryszard Kaczmarek relacjonuje, że do jej powstania przyczyniły się badania nad zbiorami Archiwum Państwowego w Katowicach, które pozwoliły na „ciekawe pokazanie okresu także w sensie graficznym”. Jest to temat wciąż nie do końca przebadany, jednak niezwykle interesujący.

 

Wystawę w Będzinie można zobaczyć jeszcze do końca marca. Jako wystawa objazdowa będzie po tym czasie pokazywana także w innych miejscach.

 

Łukasz Biły

Show More