Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wiele kontekstów i praktycznych wskazówek przydatnych na co dzień

 

 

Już po raz trzeci w Olsztynie spotkały się rodziny z północno-wschodniej Polski, które wychowują swoje dzieci dwujęzycznie – w języku niemieckim i polskim. W sali konferencyjnej Hotelu Omega w słoneczne popołudnie zaprezentowano projekty mniejszości niemieckiej w Polsce w zakresie języka i edukacji oraz przede wszystkim skupiono się na konkretnych pomysłach dla rodziców i nauczycieli na codzienne życie.


Z jednej z sal docierały wesołe głosy dzieci, które grały z nauczycielami w gry językowe. W drugiej sali brzmiało to jak uspokajające tło dla rodziców, którzy wiedzieli, że ich dzieci są w dobrych rękach, i mogą się skupić na prezentowanych treściach. Jednym z głównych tematów była prezentacja projektu „Bilingua – po prostu z niemieckim!” przez jego lokalną przedstawicielkę Annę Kazańską z Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie oraz promocja nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach przez Sabinę Regułę, nauczycielkę języka niemieckiego i przewodniczącą Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Nidzicy.

 

Kinderprogramm mit deutscher Sprache Foto: Lech Kryszałowicz

Ćwiczenia praktyczne w życiu codziennym
Wyrazy uznania za pracę na rzecz języka niemieckiego wyraziła Ewa Kaliszuk, wiceprezydent miasta Olsztyna ds. edukacji, zdrowia i sportu, która była gościem spotkania. Sama jest germanistką i jako była dyrektorka zna obecną sytuację w szkołach: – Zainteresowanie językiem niemieckim jest dość słabe, co ma jednak rzadko podłoże merytoryczne, za to silnie emocjonalne.
Uczestniczka Agnieszka Łodarska zauważa to u swojej córki: – Ona nie chce niemieckiego, po prostu dlatego, że to nie jest fajne, ma negatywne skojarzenia. Dlatego tym bardziej cieszą mnie praktyczne wskazówki dotyczące motywacji, które tutaj otrzymuję.

 

Sprachspiele testen, rechts Jörg Fahland vom deutschen Generalkonsulat in Danzig Foto: Lech Kryszałowicz

Podczas warsztatów, które prowadziła Ksenia Herbst-Buchwald z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, nie zabrakło porad dotyczących ciekawych stron internetowych, włączania nowych mediów w życie szkoły czy domu, a także bardzo praktycznych sposobów, jak uatrakcyjnić lekcje języka. Uczestnicy, w tym Jörg Fahland, nowy referent ds. kultury Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, mogli sami spróbować swoich sił w tej dziedzinie i czynili to z takim zapałem, że zaplanowany czas minął błyskawicznie. Na końcowym poczęstunku było jeszcze wiele okazji do wymiany poglądów z prelegentami i innymi uczestnikami.

Uwe Hahnkamp

Show More