Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wszystko zaczęło się trzy dekady temu

Uroczystym nabożeństwem oraz koncertem muzyki klasycznej uczczono 29 października 30. rocznicę powstania Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej (AGDM). W trakcie wieczornej uroczystości wielu zasłużonych członków miejscowej mniejszości niemieckiej zostało również odznaczonych medalami i honorowymi szpilkami.

Aż trudno uwierzyć, jak szybko płynie czas: już w 1991 r. – krótko po podpisaniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – stowarzyszenie AGDM rozpoczęło swoją działalność. Prawie 10 lat później, w 2000 r., dzięki pomocy partnerów z Niemiec, organizacja MN nabyła budynek przy ul. Dworcowej w Olsztynie, który od tego czasu nosi nazwę Dom Kopernika i do dziś służy jako siedziba AGDM. Pod koniec października stowarzyszenie obchodziło jubileusz 30-lecia swojego istnienia.

Z tej okazji najpierw w miejscowym kościele Najświętszego Serca została odprawiona uroczysta msza święta przez księdza kanonika André Schmeiera, duszpasterza mniejszości niemieckiej w tym regionie. Następnie w Filharmonii im. Feliksa-Nowowiejskiego odbyła się wielka gala jubileuszowa, w której wzięło udział ponad 350 osób. Dawid Wierzbicki i Klaudia Wemhoff zapewnili doskonałą moderację.

Kanonik André Schmeier poprowadził nabożeństwo w kościele Najświętszego Serca w Olsztynie.
Foto: AGDM

Wysokiej rangi goście i wzruszające przemówienia
Jak zwykle przy takich uroczystościach nie zabrakło emocji, miłych gestów i wzruszających przemówień. Przewodnicząca AGDM Krystyna Płocharska w swoim wystąpieniu nawiązała do całego wachlarza licznych projektów kulturalnych realizowanych na przestrzeni trzech dekad, podkreślając szczególny charakter podejmowanych inicjatyw, które cechuje otwartość na wszystkich bliźnich: – Wszystkie nasze wydarzenia organizujemy nie tylko dla członków AGDM, lecz także dla innych zainteresowanych mieszkańców miasta. Takie podejście wzmacnia naszą regionalną tożsamość i służy budowaniu lokalnych relacji. Różnorodność tematyczna spotkań sprzyja prezentacji dziedzictwa kulturowego naszego społeczeństwa i zwiększa tolerancję wobec członków mniejszości niemieckiej – mówi Krystyna Płocharska.

Oczywiście to, co udało się osiągnąć do tej pory, nie byłoby możliwe bez dobrych relacji z władzami lokalnymi i miejskimi, z polskimi i niemieckimi ministerstwami oraz bez wsparcia kilku partnerów z Niemiec. Szczególna, ugruntowana pozycja AGDM w środowisku lokalnym, jej sukcesy i owocna praca były i są dostrzegane, o czym świadczy fakt, że obchody 30-lecia organizacji zaszczycili swoją obecnością liczni goście honorowi oraz przedstawiciele władz z Polski i Niemiec.

Podczas uroczystej gali w Filharmonii im. Feliksa-Nowowiejskiego w Olsztynie wielu zasłużonych członków mniejszości niemieckiej zostało odznaczonych medalami i honorowymi szpilkami.
Foto: AGDM

Do zebranych ze sceny z życzeniami i przemówieniami zwrócili się m.in.: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, prezydent miasta Olsztyna Piotr Grzymowicz, przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych sejmiku województwa Jarosław Słoma, przewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego i pełnomocnik marszałka ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk, przewodniczący Zarządu Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG) Bernard Gaida, przewodniczący wspólnoty Olsztynian w Gelsenkirchen Gottfried Hufenbach oraz rzecznik prasowy Ziomkostwa Prus Wschodnich Stephan Grigat.

W swoich przemówieniach gratulacyjnych goście podkreślali znaczenie AGDM, jego zasługi dla pojednania polsko-niemieckiego oraz jego wielki wkład w życie kulturalne miasta Olsztyna. Prelegenci zwrócili również uwagę na potrzebę efektywnej współpracy w najróżniejszych dziedzinach życia, konieczność pokojowej spójności we wspólnej Europie oraz podkreślili, jak ważne jest dziś – wobec nasilających się poglądów radykalnych i nacjonalistycznych – pielęgnowanie wartości demokratycznych.

Przewodniczący VdG Bernard Gaida i dyrektor VdG Maria Neumann uhonorowali różne osobistości miejscowej mniejszości niemieckiej.
Foto: AGDM

Medale i honorowe szpilki oraz wyróżnienie dla pisarza
Szczególną częścią jubileuszowej gali było wręczenie Odznaki Honorowej Warmii i Mazur wybitnemu mazurskiemu pisarzowi Herbertowi Somplatzkiemu. Ponieważ autor od wielu lat swoją pracą twórczą angażuje się w dobrosąsiedzkie kontakty między Polakami i Niemcami, wyrażając jednocześnie w swoich utworach różnorodność kulturową Prus Wschodnich i wychwalając piękno „Krainy Kryształowych Jezior”, władze AGDM w porozumieniu z urzędem marszałkowskim województwa wystąpiły z inicjatywą wyróżnienia pisarza. Wielkim zaszczytem dla AGDM było to, że uroczystość wręczenia nagrody, którą prowadził marszałek województwa wraz z pracownikami, mogła odbyć się podczas gali jubileuszowej.

Bernard Gaida, który w imieniu VdG uhonorował szereg zasłużonych osobistości honorowymi szpilkami i medalami, wyraził również wdzięczność i uznanie dla AGDM za zasługi dla mniejszości niemieckiej.

Od lewej: Wiktor Marek Leyk, Miron Sycz (wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego), Krystyna Płocharska, Herbert Somplatzki i Gustaw Marek Brzezin
Foto: AGDM

Po wręczeniu odznak moderatorzy imprezy zaprosili zebranych na koncert jubileuszowy. Pod dyrekcją dyrygenta Piotra Sułkowskiego wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Feliksa-Nowowiejskiego. Zaprezentowane zostały dwie symfonie Ludwiga van Beethovena: IV Symfonia B-dur op. 60 i V Symfonia c-moll op. 67, zwana też Symfonią Losu. Wprawiający w zachwyt występ orkiestry wywarł ogromne wrażenie na wszystkich zgromadzonych. Miejmy nadzieję, że wspomnienia z obchodów 30. urodzin AGDM pozostaną żywe jeszcze przez długi czas.

Dawid Kazański
Niniejszy artykuł został opublikowany na łamach „Preußische Allgemeine Zeitung”.

Show More