Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dalej i szybciej niż wszyscy inni

Każdy, kto wędruje, wie, że po 25 km wędrówki, najpóźniej po 30 km, nic więcej nie jest możliwe – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Bernd Kannenberg, który zdobył złoto na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku, był pierwszym człowiekiem, który przeszedł 50 kilometrów w czasie poniżej 4 godzin. Ów wytrwały Wschodnioprusak zmarł 13 stycznia tego roku w Münster. Przypomnijmy postać tego rodowitego mieszkańca Królewca (Königsberg), który jako jeden z nielicznych przeżył zatonięcie Gustloffa.

 

Krótko po śmierci Bernda Kannenberga na stronie internetowej gehsportnetzwerk.de pojawił się nagłówek „Ostatni chód wielkiego, silnego człowieka”. Chód był i nadal jest marginalną dyscypliną w lekkoatletyce. Oprócz wykonywania określonej sekwencji ruchów wymaga przede wszystkim wytrzymałości i koncentracji. André Höhne, do 2012 roku najlepszy niemiecki chodziarz ostatnich lat, postrzega chód jako sport mentalny: „Kiedy od 35. kilometra prawie nic nie działało, mówiłem do siebie w myślach i zmuszałem się do dalszej pracy”. Faza podparcia, faza wymachu, stałe utrzymywanie kontaktu z podłożem jedną nogą – w rytm takich myśli musiał iść również Bernd Kannenberg na olimpiadzie w Monachium w 1972 roku. Zanim jednak miał zapisać się w historii olimpijskiej, musiał wcześniej z ciężkim sercem zrezygnować z krótszego dystansu olimpijskiego – 20 kilometrów. Nikt się więc nie spodziewał, że nieznany Kannenberg z Królewca pokona rosyjskiego faworyta Weniamina Soldatenko w rywalizacji na 50 kilometrów. A jednak – nieznany Wschodnioprusak Bernd Kannenberg dokonał rzeczy niewiarygodnej, zdobywając złoto i bijąc wszystkie dotychczasowe rekordy.

Urodził się 20 sierpnia 1942 roku w Królewcu. Pod koniec II wojny światowej uciekał wraz z babcią i kuzynem na pokładzie „Wilhelma Gustloffa”, który został storpedowany 29 stycznia 1945 roku. Babcia zginęła, kuzyn i on byli jednymi z nielicznych ocalałych z katastrofy statku. Dotarł to Turyngii, a w 1955 roku przeniósł się do Niemiec Zachodnich.

Z chodem jako sportem wyczynowym zetknął się bardzo późno, podczas marszu wojskowego w wieku 27 lat w 1969 roku.

Bernd Kannenberg, który startował dla 1.FC Nürnberg, a później dla LAC Quelle Fürth, w swojej krótkiej karierze został jeszcze wicemistrzem Europy na mistrzostwach w 1974 roku w Rzymie na dystansie 20 kilometrów, a na obu dystansach był kilkakrotnym mistrzem Niemiec. Swój sukces przypłacił przepuklinami i problemami z mięśniami brzucha, które zakończyły jego czynną karierę w 1978 roku, a wkrótce potem pracę w roli trenera kadry narodowej.

13 stycznia zakończył się również bieg życia Bernda Kannenberga.

Uwe Hahnkamp

Show More