Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Monday, August 8, 2022

Kolejna nieudana próba

Na wczorajszym (26.04.) posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych po raz kolejny głosowano wniosek o odwołanie posła Ryszarda Galli z funkcji wiceprzewodniczącego tej komisji. I tym razem wniosek nie został przyjęty.

 

Wnioskodawcą od początku jest poseł PiS Wojciech Zubowski, który po raz kolejny argumentował, że powołanie Ryszarda Galli, zgłoszonego przez klub poselski Koalicji Obywatelskiej, sprawiło, że prezydium Komisji zostało rozszerzone wbrew ustaleniom międzyklubowym na początku kadencji parlamentu. – To nie jest kwestia osobiście posła Galli – przekonywał Wojciech Zubowski, mówiąc również o zasługach i doświadczeniu przedstawiciela mniejszości niemieckiej. Ostatecznie za odwołaniem Ryszarda Galli głosowało 9 posłów i tyle samo było przeciwnych, co spowodowało, że wniosek został odrzucony.

 

PiS-Abgeordneter Wojciech Zubowski versucht seit Monaten Ryszard Galla von seinem Amt abyuberufen.
Foto: wojciechzubowski.pl

 

Dyskusja nad składaniem wniosku o odwołanie Ryszarda Galli rozpoczęła się dopiero po samym głosowaniu. Poseł Mniejszości Niemieckiej dziękując za wynik głosowania zaproponował Wojciechowi Zubowskiemu odstąpienie od składania kolejnych wniosków. – Nie marnujmy czasu na te głosowania, ale przejdźmy do konstruktywnej rozmowy o pracy na rzecz komisji – mówił Galla. Zaś poseł Zbigniew Konwiński (KO) przekonywał, że Ryszard Galla został zgłoszony przez klub KO, ponieważ sam nie należy do żadnego klubu a ze względu na reprezentowanie mniejszości narodowej zwyczajowo powinien być w zarządzi Komisji.

Poseł Wojciech Zubowski nie zdecydował, że odstąpi od zgłaszania tego wniosku, więc Komisja Mniejszości Narodowych najwidoczniej na kolejnych posiedzeniach będzie znowu głosować nad odwołaniem Ryszarda Galli z funkcji wiceprzewodniczącego.

ru

Show More