Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie zrezygnujemy z bycia „online”

Z Dominiką Zagórowicz, koordynatorką projektu „LernRAUM.pl”, o tym, jak projekt będzie przebiegał w tym roku, rozmawia Anna Durecka

 

 

W minionym roku, mimo pandemii, z powodzeniem ruszył projekt „LernRAUM.pl”. W tym roku będzie jednak nieco inaczej niż w ubiegłym. Jak to dokładnie będzie wyglądało?

To prawda. W tym roku projekt będzie wyglądał nieco inaczej. Oczywiście nadal będziemy oferować jednodniowe wydarzenia, na które trzeba będzie się zarejestrować, ale mamy też nowości. Poza znanymi już krótkimi warsztatami i prelekcjami będą też dłuższe kursy, np. językowe czy komputerowe. Po ukończeniu takiego kursu uczestnicy otrzymają również certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności.

 

Czy tak jak w zeszłym roku, na wszystkie wydarzenia będzie można się zarejestrować online?

Tak, będzie to wyglądało dokładnie tak. Wszystkie nasze propozycje będą ponownie dostępne na naszej stronie internetowej www.lernraum.pl. W tej chwili mamy tylko kilka potwierdzonych tematów, ponieważ projekt wystartował dopiero 1 lutego, ale z czasem będą dodawane nowe. W zeszłym tygodniu mieliśmy już prelekcję na temat zamków i pałacy w Wałbrzychu i okolicach. Prelekcję tę wygłosiła profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, która mieszka w Wałbrzychu i jest prawdziwą specjalistką w tej dziedzinie. Ta sama prelegentka wygłosi również wykład w przyszły czwartek, na temat, który w ubiegłym roku mieliśmy już dwukrotnie, a mianowicie „przekleństwa i wulgaryzmy”. W zeszłym roku temat ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Innym tematem, który ostatnio wywołał poruszenie, był temat brązowych dzwonów. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w zeszłorocznym wykładzie, pytali wtedy, czy w tym roku też znajdzie się w naszej ofercie.

 

Jakie inne potwierdzone tematy pojawią się w tym roku?

Będą to po pierwsze animacje wykonywane telefonem komórkowym z udziałem prelegentki z Niemiec, wybrane szczegółowe aspekty działalności translatorskiej, ostatnie chwile niemieckiego Śląska. Pojawi się też wątek tożsamości, ale nie został on jeszcze precyzyjnie sformułowany. Większość tematów jest obecnie związana z językiem.

 

Dominika Zagórowicz
Foto: A. Durecka

 

Jak będzie wyglądała forma tych wydarzeń? W zeszłym roku rozpoczęliście stacjonarnie w kilku lokalizacjach, a następnie musieliście przenieść się całkowicie do internetu. A w tym roku?

Póki co wszystkie nasze wydarzenia będą odbywały się online. Od późniejszej sytuacji epidemicznej będzie zależało, czy uda nam się utrzymać również imprezy stacjonarne. Właściwie to pandemia miała pozytywny wpływ na nasz projekt, bo dzięki temu, że wydarzenia odbywały się online, mogło w nich uczestniczyć wiele osób z różnych regionów Polski. Gdyby projekt był wyłącznie stacjonarny, nie mieliby takiej szansy. Dlatego też nie chcemy w żadnym wypadku całkowicie rezygnować z wydarzeń online, nawet jeśli później będzie możliwe spotkanie się osobiście w danym miejscu.

 

W tym roku udział w projekcie będzie częściowo odpłatny. Czy nie obawia się Pani, że odbije się to na zainteresowaniu projektem?

Wydarzenia online będą nadal bezpłatne. Płatne będą tylko imprezy stacjonarne, takie jak dłuższe kursy. Należy jednak powiedzieć, że opłaty te będą w rzeczywistości jedynie symboliczne, tzn. niewysokie. Dlatego nie sądzę, aby wpłynęły one na zainteresowanie projektem.

 

 

W ubiegłym roku projekt „LernRAUM.pl” rozpoczął się we wrześniu i trwał do połowy grudnia. W tym czasie odbyło się w sumie 120 imprez w języku niemieckim. W tym roku projekt również potrwa do grudnia. Z ofertą można zapoznać się na stronie www.lernraum.pl. Aby wziąć udział w wydarzeniu, można zarejestrować się na stronie internetowej. Obecnie wszystkie wydarzenia są nadal bezpłatne.

Show More