Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Saturday, May 28, 2022

Chcemy iść z czasem

Aplikacja DMi-Quiz sprawdzająca wiedzę na tematy związane z kulturą, historią, prawami Mniejszości Niemieckiej oraz Wirtualne Muzeum to dwa najnowsze produkty medialne przygotowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Projekty zrealizowane w czasie pandemii, wykorzystujące internet, dają możliwość aktywności mimo braku możliwości spotkań.

 

Aplikacja mobilna DMi Quiz została stworzona przede wszystkich z myślą o uczniach uczęszczających na lekcje języka niemieckiego, jako języka mniejszości, aby w interaktywny sposób mogli zgłębiać swoją wiedzę o społeczności Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Dedykowana przede wszystkim dzieciom i młodzieży Mniejszości Niemieckiej i jej sympatykom, ale także dorosłym, którzy również chcieliby sprawdzić swoją wiedzę. W quizie znajdziemy pytania z kategorii kultura
i edukacja, historia, polityka, prawa mniejszości narodowych, organizacje mniejszości niemieckiej, duszpasterstwo lub media.  Umieszczony w aplikacji ranking, a tym samym rywalizacja ma zachęcić graczy do poszerzania swojej wiedzy. Aplikację przygotowano w języku polskim i niemieckim. Działa ona w środowiskach android i IOs, można ją pobrać w sklepie Google Play oraz App Store. Wdrożenie aplikacji zrealizowała firma Adapt-Systems. Aplikacja powstała w ramach projektu Aplikacja „Mniejszość Niemiecka w faktach i liczbach” dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

 

Wirtualne Muzeum Mniejszości Niemieckiej jest projektem, który przenosi do rzeczywistości wirtualnej archiwalne zasoby fotograficzne dotyczące mniejszości niemieckiej w Polsce. Każdy członek naszej organizacji może poprzez specjalnie skonstruowany formularz dodać do strony zdjęcie z ostatnich lat funkcjonowania TSKN na Śląsku Opolskim. Serwis internetowy: wirtualnemuzeum.skgd.pl pozwala na przeszukiwanie zasobów fotograficznych serwisu wg kategorii archiwalnych: wydarzeń, osób, miejsc geograficznych lub wg osi czasu. Projekt w swoim zamyśle był jednym z działań realizowanych w ramach jubileuszu 30-lecia TSKN. W ten sposób chciano zachować pamięć o wielu ważnych wydarzeniach, spotkaniach realizowanych przez Mniejszość Niemiecką. Projekt zrealizowano ze środków Konsulatu RFN w Opolu.

 

„Wir wollen mit unseren Mitgliedern und Sympathisanten Kontakt halten und dabei mit der Zeit gehen“, sagt SKGD-Chef Rafał Bartek.
Foto: Marie Baumgarten

 

Rafał Bartek mówił: „Jako TSKN na Śląsku Opolskim chcemy być w stałym kontakcie z naszymi członkami i sympatykami. Niestety pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam w ubiegłym roku realizację wielu projektów, a przede wszystkim nie pozwoliła na należyte świętowanie jubileuszu 30-lecia. Dzięki Wirtualnemu Muzeum tworzymy przestrzeń, gdzie pamięć i historia naszej organizacji może być zachowana. Historia naszej organizacji to historie naszych członków, dlatego liczymy właśnie na zdjęcia naszych członków. Jednocześnie chcemy być na czasie i przygotowywać nową ofertę dla społeczności Mniejszości Niemieckiej. Dzięki aplikacji DMi Quiz w interaktywny i atrakcyjny sposób będziemy mieli możliwość dotrzeć do młodych ludzi i zainteresować ich tematem mniejszości w Polsce, ale przede wszystkim przekazać im najważniejszą wiedzę o Mniejszości Niemieckiej. Aplikacja będzie mogła być wykorzystywana nie tylko podczas zajęć języka niemieckiego, jako języka mniejszości, ale będzie również stanowić przygotowanie przed innymi wyzwaniami, takim, jakim jest np. Konkurs Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej.”

Źródło: SKGD

Show More