Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Miłe książki z happy endem

Henriette Hanke

„Jej gatunek nie jest duży, ale ona jest wielka w swoim gatunku!” – pisano o autorce popularnych powieści rodzinnych Henriette Hanke. Urodzona w 1785 r. w Jaworze córka kupca jest uważana za jedną z najbardziej znaczących pisarek pierwszej połowy XIX w. Mimo że jej twórczość nie była dobrze przyjmowana przez krytykę, miała wierne grono czytelników, wśród których przeważały kobiety.

Na początku nic nie wskazywało na to, że książki Henriette Hanke znajdą się kiedyś w każdym niemieckim domu. Wręcz przeciwnie, jej perspektywy na przyszłość były raczej ponure. Rodzice pisarki zmarli, gdy była bardzo młoda. Przejęła interes ojca i wychowanie młodszego rodzeństwa. W wieku 20 lat Henriette, wówczas jeszcze Arndt, została zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, owdowiałym pastorem Gottfriedem Hanke. Z pierwszego małżeństwa miał sześcioro dzieci, którymi Henriette musiała się teraz opiekować. Przy okazji – była już żoną numer 3! Być może to własne nieszczęśliwe życie małżeńskie skłoniło ją do napisania później książek dla kobiet z happy endem. Na szczęście dla niej jej mąż zmarł kilka lat po ślubie i Henriette mogła wrócić do Jawora. Po pierwszych próbach pisania, gdy była jeszcze żoną pastora, teraz mogła wreszcie całkowicie poświęcić się swojej pasji w domu. Była jednak osobą samotną i bez majątku.

Henriette Hanke
Grafika: Krzysztof Stręcioch

 

Wkrótce udało jej się zapewnić sobie utrzymanie dzięki pisaniu. Jako autorka była bardzo produktywna. Karierę rozpoczęła od powieści rodzinnych i nowel, które adresowane były głównie do kobiet. Dwa lata przed śmiercią, w 1860 r., jej cały dorobek został wydany w Hanowerze w 64 tomach. Wiele z jej powieści zostało przetłumaczonych na języki: angielski, rosyjski, szwedzki i polski.

Została pochowana na cmentarzu przy Kościele Pokoju w Jaworze. Grób nie zachował się do dziś. W 1997 r. na domu Henriette Hanke w Jaworze umieszczono jednak tablicę pamiątkową ku jej czci.

Anna Durecka

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

 

 

Show More