Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wolfsburg liderem

Republika Federalna Niemiec ma jedną z najbardziej konkurencyjnych i bogatych gospodarek na świecie. Jest także domem dla jednego z najbogatszych obszarów metropolitalnych na kontynencie i jednym z największych światowych eksporterów.

Ba, w 2016 r. Niemcy odnotowały największe dodatnie saldo wymiany handlowej w dowolnym kraju na świecie! W tym artykule przyjrzano się jednak gospodarce wewnętrznej Republiki Federalnej Niemiec. Przede wszystkim zaś jej najbogatszym miastom według produktu krajowego brutto (PKB) na mieszkańca. Słowem wstępu – najzamożniejsze miasta w Niemczech bardzo wyraźnie przewyższają średnią europejską.

Najbogatsze miasta w Niemczech

  1. Wolfsburg

Wolfsburg (Dolna Saksonia) jest na chwilę obecną najbogatszym miastem Republiki Federalnej Niemiec. PKB na jednego mieszkańca w wynosi w tym mieście ok. 128 000 USD. Wolfsburg liczy 123 840 mieszkańców i większość z nich w wieku produkcyjnym pracuje w największej na świecie centrali i fabryce samochodów Volkswagena. Należy dodać, że w rzeczywistości miasto to zostało założone specjalnie dla produkcji Volkswagena w 1938 r. i od tego czasu stale rośnie i ma coraz większe znaczenie dla gospodarki Niemiec, choć samo nie jest szczególnie duże. Nawet w swoim landzie plasuje się dopiero na piątym miejscu, za: Hanowerem, Brunszwikiem, Oldenburgiem i Osnabrück.

  1. Frankfurt

Drugim najbogatszym miastem w Niemczech jest Frankfurt nad Menem (największe miasto Hesji), którego PKB na mieszkańca wynosi 92 248 USD. Metropolia nad Menem liczy 764 104 mieszkańców, co czyni ją piątym najbardziej zaludnionym miastem w kraju po: Berlinie, Hamburgu, Monachium i Kolonią. Gospodarka Frankfurtu nad Menem opiera się na usługach finansowych i służy jako centrum finansowe dla Republiki Federalnej Niemiec. Europejska Rada do spraw Ryzyka Systemowego, Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych, Niemiecki Bank Federalny i Europejski Bank Centralny mają również siedzibę w tym pięknym, nowoczesnym mieście.

  1. Schweinfurt

Na trzecim stopniu podium plasuje się na chwile obecną małe bawarskie miasto Schweinfurt z PKB na osobę 89 473 USD. Schweinfurt liczy prawie 50 000 mieszkańców, a jego gospodarka oparta jest na produkcji metali. Najbardziej znane z tamtejszych produktów to rowery i łożyska kulkowe. Należy dodać, że Schweinfurt uważany jest za jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Niemczech ze względu na sektor zaawansowanych technologii, który zapewnia dużą liczbę miejsc pracy i udział w rynku pracy.

  1. Ingolstadt

Czwartą lokatę w rankingu zajmuje Ingolstadt, położone nad Dunajem również w Bawarii. Jego PKB na mieszkańca wynosi ok. 85 717 USD, a liczba ludności osiągnęła 136 952. Duży procent mieszkańców tego miasta jest zatrudniony przez jedno z kilku dużych przedsiębiorstw, w tym m.in. przez producenta samolotów Airbus, ale… Siedzibę główną w Ingolstadt ma znany producent samochodów Audi, a także sklepy elektroniczne Saturn oraz Media Markt. Z tych przedsiębiorstw największą liczbę osób zatrudnia jednak Audi.

  1. Regensburg

Piątym najbogatszym miastem w Republice Federalnej Niemiec jest również reprezentant Bawarii – Regensburg. PKB na jednego mieszkańca w tym mieście wynosi 81 704 USD. To miasto zamieszkuje 152 270 osób. Jego gospodarka wspierana jest przez przemysł elektrotechniczny i motoryzacyjny. Ponadto turystyka jest głównym czynnikiem wpływającym na gospodarkę Regensburga, który obsługuje wiele lokalnych firm, w tym hotele i restauracje. Poza tym miasto to jest siedzibą wielu dużych międzynarodowych organizacji gospodarczych. Do największych pracodawców należą: General Electric, Toshiba, BMW, Siemens i Schneider Electric.

Wymienione miasta to tylko niektóre z najbogatszych ośrodków miejskich w Republice Federalnej Niemiec. W wielu innych zamożnych miastach wartość PKB na jednego mieszkańca jest niewiele niższa od wymienionych

Bogate południe

Mowa o takich miastach, jak (w kolejności od 6. do 20.) – Düsseldorf (Nadrenia-Płn. Westfalia), Ludwigshafen am Rhein (Nadrenia-Palatynat), Erlanegn (Bawaria), Stuttgart (Badenia i Wirtembergia), Ulm (Badenia i Wirtembergia), Coburg (Bawaria), Bonn (Nadrenia-Płn. Westfalia), Aschaffenburg (Bawaria), Monachium (Bawaria), Passau (Bawaria), Darmstadt (Hesja), Koblencja (Nadrenia Palatynat), Wiesbaden (Hesja), Hamburg, Mannheim (Badenia i Wirtembergia). Jak łatwo zauważyć, najbogatsze miasta Republiki Federalnej Niemiec mieszczą się na południu kraju. Wyjątek stanowią wspomniany Wolfsburg oraz Hamburg. Dziwić może, że w pierwszej dwudziestce zabrakło stolicy Niemiec Berlina, a także Bremen czy też Hanoweru. Nie znalazło się w niej też żadne miasto z byłej NRD. Jednak takie ośrodki, jak Lipsk czy Drezno w Saksonii szybko się bogacą i kto wie, czy w kolejnym rankingu nie pojawią się w TOP-20.

Krzysztof Świerc

Show More