Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wednesday, June 29, 2022

Pokaż nam swój heimat – konkurs rozstrzygnięty

Wspólnie z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz naszym sponsorem, firmą Smuda Consulting, zaprosiliśmy dzieci, by pokazały własną ojczyznę, korzystając ze wzorca zawartego w publikacji „Górny Śląsk. Atlas dla dzieci”. Właśnie poznaliśmy zwycięzców!

 

Malowane, rysowane, z dużą lub małą ilością tekstu – to, jak dzieci podeszły do zadania, zależało wyłącznie od nich. W tym konkursie liczyły się kreatywność i chęć przyjrzenia się historii i teraźniejszości własnej ojczyzny. – Każda z prac była na swój sposób wyjątkowa. Zaprezentowane na łamach gazety fragmenty naszego atlasu zostały potraktowane jako impuls w bardzo różny sposób i dobrze, że prace nie są do siebie podobne. Jurorom nie było jednak łatwo wybrać zwycięzcę, dlatego zdecydowali się przyznać dwie nagrody – mówi Lucjan Dzumla, dyrektor DWPN.

 

Hubert Dymek aus Warschau, der zweite Gewinner, hat sich für Danzig entschieden. Foto: Wochenblatt.pl

 

Dominik Różyczka, einer der beiden Gewinner, widmete sich seiner Gemeinde Klein Strehlitz.
Foto: Wochenblatt.pl

 

A dwaj zwycięzcy to Dominik Różyczka z gminy Strzelce Opolskie i Hubert Dymek z Warszawy. Obaj otrzymają tablet, który ułatwi im naukę, ale będzie mógł być wykorzystywany także w czasie wolnym. Jednakże pozostałe trzy finalistki – Daria Dyllong z Pustkowa, Aleksandra Tomala z Bielefeld i Matylda Wiecha z Zębowic – również nie odejdą z pustymi rękami. Dla każdej z nich przygotowaliśmy egzemplarz leksykonu, a także drobne nagrody od VdG.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Ucieszyło mnie, że konkurs został zauważony nie tylko na Opolszczyźnie, ale i poza nią. No i pokazał, że dzieci lubią zajmować się historią, kiedy same mogą wiele zrobić i zbadać – mówi nasz sponsor Georg Smuda.

 

Die Arbeit von Matylda Wiecha über Zembowitz
Foto: Wochenblatt.pl

 

Daria Dyllong widmete sich Pustkow.
Foto: Wochenblatt.pl

 

Aleksandra Tomala aus Bielefeld und die erste Seite ihrer Arbeit.
Foto: Wochenblatt.pl

 

Aleksandra Tomala aus Bielefeld und die zweite Seite ihrer Arbeit.
Foto: Wochenblatt.pl

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy finalistom, a w szczególności obu zwycięzcom.

Rudolf Urban

Show More