Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Saturday, November 26, 2022

Zmarł Friedrich Schikora

Wczoraj (8.09.) zmarł Friedrich Schikora, jeden z współzałożycieli organizacji mniejszości niemieckiej w województwie śląskim. Na rzecz języka i kultury niemieckiej angażował się on w Gliwicach jednak nie dopiero od końca lat 80tych.

 

Friedrich Schikora urodził się w 1929 roku w typowo górnośląskiej rodzinie, w której historia regionu odbijała się jak w zwierciadle. Kiedy tworzyła się mniejszość niemiecka w Polsce, Friedrich Schikora należał do tzw. rycerzy pierwszej godziny. Ale też wcześniej, jeszcze w czasach komunizmu, kiedy to na Górnym Śląsku obowiązywał zakaz posługiwania się językiem niemieckim, ów gliwiczanin nadal pielęgnował ojczystą mowę.

 

W latach 70tych poprosił nawet wraz z innymi Niemcami o wprowadzenie niemieckojęzycznych nabożeństw, jednak jego życzenie miało zostać spełnione dopiero wraz z upadkiem socjalizmu. Pierwszą publiczną modlitwę w języku niemieckim przeżył podczas tzw. mszy pojednania w Krzyżowej. – Widziałem, jak ludzie płakali. Mnie samemu też łzy napłynęły do oczu, gdy śpiewaliśmy. Nie było modlitewników, my te pieśni znaliśmy na pamięć – wspominał Schikora w wywiadzie dla magazynu telewizyjnego Schlesien Journal.

 

Friedrich Schikora
Foto: Rudolf Urban

 

Kiedy wraz z przełomem ustrojowym powstaje organizacja mniejszości niemieckiej w Polsce, Friedrich Schikora jest jednym z pierwszych, którzy towarzyszą jej narodzinom. W Górnośląskim Okręgu Przemysłowym zbiera ponad 30 tysięcy podpisów. Wsparcie dla Niemców w Polsce przychodzi ze strony rządu Niemiec, nawet osobiście ze strony kanclerza Kohla, z którym spotyka się wraz z grupą Górnoślązaków.

 

Nadchodzą kolejne lata aktywnego budowania i działalności organizacji mniejszości niemieckiej w województwie śląskim. Radą i pomocą Friedrich Schikora służy swojemu DFK aż do późnej starości a rok temu mógł cieszyć się ze szczególnego uhonorowania. W gronie rodziny i współtowarzyszy z DFK odebrał Federalny Krzyż Zasługi.

 

Kiedy rozmawialiśmy z Friedrichen Schikorą z okazji jego 90 urodzin w 2019r., z satysfakcją spoglądał na swoje życie. – Trzeba starać się o to, by żyć w pokoju z ludźmi, którzy nas otaczają – mówił. I jeszcze coś jbyło dla niego ważne: – Bądź zawsze wierny i uczciwy aż po chłodny grób. I nie odstępuj ani o krok od dróg Boga. To motto było tarczą mojego ojca.

 

Rudolf Urban

 

Więcej o Friedrichu Schikorze tutaj:

 

„Üb immer Treu und Redlichkeit“ (+Video)

Show More