Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Podziel się swoją historią

Foto: DWPN
Foto: DWPN

„Archiwum Historii Mówionej” nie mogłoby powstać i rozwijać się bez dwóch grup. Pierwszą z nich jest grono młodych ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas na zapoznanie się z nieodległą przeszłością dzięki rozmowom ze „świadkami czasu”.

 

Częstokroć przy takich rozmowach odkrywają historię swojej małej ojczyzny, poznają historię swojego regionu czy też swojej rodziny. Drugą grupą są osoby starsze, które znajdują czas i niejednokrotnie również wewnętrzną siłę, żeby opowiedzieć o trudnych momentach swojego życia. We wspomnieniach osób starszych ta historia ożywa na nowo, te wszystkie opowieści pobudzają naszą wyobraźnię. Nie są one zbiorem dat i faktów, ale emocjonalnym obrazem, który pomaga przenieść się w przeszłość.

 

Każdy człowiek nosi w sobie ciekawe historie – niepowtarzalne i zupełnie wyjątkowe dzieje swojego życia. To wielkie bogactwo wpisanych w każdą niepowtarzalną biografię wydarzeń, doświadczeń i związanych z nimi emocji. Jeżeli w Waszej najbliższej rodzinie, okolicy, gminie, powiecie jest osoba, która była świadkiem, uczestnikiem ważnego wydarzenia historycznego (np. zna początki organizowania się mniejszości niemieckiej, uczestniczyła w Pielgrzymce Jana Pawła II na Górze św. Anny), która przyczyni się do wzmocnienia więzi mieszkańców z regionem i doprowadzi do większego zrozumienia jego trudnej przeszłości – zapraszamy do zgłoszenia niniejszej osoby. Chcielibyśmy, zaprosić takiego „świadka czasu”, aby ten podzielił się swoją historią oraz umożliwił nagranie relacji przez młodzież szkół średnich naszego regionu. Niezwykłe historie czekają na swoich odkrywców.

 

Więcej szczegółów na stronie www.e-historie.pl lub u koordynatora projektu.

Show More