Dom Współpracy Polsko Niemieckiej już po raz drugi ogłasza nabór na cykl szkoleniowy „Elementarz Lidera Organizacji Mniejszości”, w skrócie ELOm.

 

Cykl szkoleń ELOm odbędzie się już po raz drugi.
Foto: DWPN

 

ELOm to program rozwoju kompetencji liderskich złożony z pięciu intensywnych dni szkoleniowych i dwóch weekendów intensywnych szkoleń. Poza tym na uczestników czekają także wyzwania domowe i realizacja własnego projektu, na które uczestnicy dostaną odpowiedni budżet. Po zakończonym programie uczestnicy otrzymają certyfikat.

 

 

To działa

Z naszego punktu widzenia edycja pierwsza okazała się sukcesem. Razem ze Związkiem Młodzieży Mniejszości Niemieckiej jesteśmy zdania, że młode pokolenie należy wspierać, dlatego chcemy, aby projekt odbył się po raz kolejny i w kolejnych latach przeprowadzać następne takie szkolenia – mówi Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Do udziału w cyklu szkoleniowym DWPN poszukuje młodych, zaangażowanych osób z kręgu mniejszości niemieckiej, które albo już się angażują w życie mniejszości, albo chcą się zaangażować w szkole, w kole BJDM lub swojej lokalnej społeczności. – Projekt skierowany jest do osób, które chcą coś zrobić, coś zdziałać, chcą się nauczyć, jak robić projekty. Jak się naprawdę chce, to nie jest to wcale trudne – przekonuje Lucjan Dzumla.

 

 

 

Dumni z sukcesów

Niektórzy uczestnicy szkolenia ELOm edycji zeszłorocznej angażowali się już w życie mniejszości niemieckiej, co organizatorów napawa szczególną dumą: – Dla nas jest to bardzo ważne. Koncept szkolenia ELOm bazuje na pracy wolontaryjnej, chcemy, aby absolwenci naszego szkolenia angażowali się wolontariacko, a jeśli to robią, zanim jeszcze zakończyli projekt, to jesteśmy z tego bardzo dumni. Cieszymy się, że działali już np. przy „Wielkim Ślizganiu”.

 

Laura Szafarczyk z Raciborza jest jedną z uczestniczek projektu ELOm. – Szkolenie ELOm dało mi możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi, dowiedziałam się także, jak organizować projekty młodzieżowe mniejszości niemieckiej i nie tylko. Dzięki szkoleniu nabrałam mnóstwo motywacji do działań i chęć do współpracy z osobami o podobnych zainteresowaniach – mówi Laura i dodaje z przekonaniem, że chętnie wzięłaby udział w szkoleniu jeszcze raz. – Zdobyta wiedza pomogła mi w realizowaniu siebie oraz polepszeniu dotychczasowych moich działań.

 

Na zgłoszenia DWPN czeka do 10 czerwca, więcej informacji na www.FB.com/LicencjaNaLidera.

 

Manuela Leibig