Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Same marzenia nie wystarczą

Foto: Klaudia Kandzia
Foto: Klaudia Kandzia

Przed dwudziestu laty w gminie Bierawa (Birawa) spełniło się pewne marzenie. W tym czasie organizacja Niemców w województwie opolskim powzięła uchwałę, w której stwierdzono, że w każdej gminie zamieszkanej przez członków mniejszości niemieckiej powinna powstać polsko-niemiecka szkoła podstawowa.

 

Ówczesny przewodniczący gminnej organizacji w Bierawie i zarazem dyrektor biura Związku Stowarzyszeń Niemieckich, Joachim Niemann, wziął sobie tę uchwałę do serca. – Nie było łatwo, ale istniały ramy prawne umożliwiające zakładanie dwujęzycznych szkół podstawowych. Mniej trudności miałem z urzędami, natomiast najcięższą częścią pracy było przekonanie rodziców, by posłali swoje dzieci do szkoły bilingwalnej. Obawy przed dyskryminacją po ukończeniu naszej szkoły były większe niż korzyści, których się spodziewali, myśląc o przyszłości swoich dzieci – wspomina Niemann. Każdy jednak, kto wie, jak rzutkim człowiekiem jest inż. Niemann, wie też, że on nigdy się nie poddaje.

 

1 września 1996 roku odbyła się uroczystość otwarcia bilingwalnej szkoły podstawowej w Brzeźcach (Brzesetz). Była to pierwsza dwujęzyczna szkoła w województwie opolskim. Po trzech latach szkołę przeniesiono do nowo wybudowanego budynku w Solarni. – W budowę szkoły zaangażował się samorząd oraz sponsorzy. Pomoc otrzymaliśmy z Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie i oczywiście ze strony władz gminy Bierawa – wspominał Niemann w swoim wystąpieniu podczas uroczystości, która odbyła się 13 maja w Solarni.

 

– Marzenie sprzed dwudziestu lat, by w każdej gminie zorganizować dwujęzyczną szkołę, pozostało dla wielu marzeniem, a dla władz związku jest to nadal zadanie do zrealizowania – stwierdziła podczas uroczystości Zuzanna Donath-Kasiura. – To nie było marzenie, to była uchwała, którą należało wdrożyć – ripostuje Joachim Niemann. 20 lat temu Joachim Niemann jeszcze nie przeczuwał, że jego wnuk też kiedyś będzie uczęszczał do szkoły w Solarni. Uczeń drugiej klasy Christoph rozmawia ze swoim dziadkiem po niemiecku i zawsze się cieszy, gdy Opa chwali go za dobrą znajomość języka.

 

Pochwały i podziękowania skierowano w jubileuszowym dniu także na ręce państwa Susanne i Petera Galwitzów (honorowych obywateli gminy Bierawa), reprezentujących oddział Związku Wypędzonych w Turyngii, którzy na przestrzeni lat wspierali szkołę w Solarni. Malarz i filmowiec Helmut Bednarek podarował szkole po raz drugi jeden ze swoich obrazów. Po tym, jak budynek szkolny ozdobił wykonany przezeń portret Josepha von Eichendorffa (patrona bilingwalnej szkoły w Solarni), dyrektor szkoły Ilona Wochnik-Kukawska z radością oczekuje obrazu przedstawiającego kolejnego wielkiego Górnoślązaka, Ernsta Friedricha Zwirnera z Kotlarni (Jakobswalde), budowniczego katedry w Köln. – Mam nadzieję, że prócz Eichendorffa i Zwirnera niebawem do galerii osobistości dołączą też absolwenci szkoły im. Eichendorffa – powiedziała dyrektor Wochnik-Kukawska. Wydaje się, że na najlepszej drodze znajduje się absolwentka tej szkoły, sopranistka Dorota Wilk z Lubieszowa (Libischau), która swoim solowym występem wzbudziła zainteresowanie nawet wyczerpanych wieloma przemowami uczniów.

 

Klaudia Kandzia

Show More