Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Słodki skarb ze Śląska

Fot. Lukasz Giza
Fot. Lukasz Giza

Podczas gdy niektórzy na Dolnym Śląsku wciąż szukają „Złotego Pociągu”, lokalny badacz Tomasz Karamon dokonał odkrycia nie mniej fascynującego, a może nawet lepszego, bo słodszego i pyszniejszego. Piernikarz i miłośnik historii dotarł do zapominanej receptury niemieckich mistrzów, która pozwala przyrządzić niegdyś popularne na całym świecie bardzkie pierniki.

 

– Podróż w poszukiwaniu receptury była naprawdę fascynująca, wykonaliśmy dziesiątki telefonów i przejechaliśmy tysiące kilometrów, ale w końcu się udało – opowiada Tomasz Karamon o swojej podróży w poszukiwaniu śladów słodkiej tradycji z Barda Śląskiego. Historią Karamon pasjonuje się od wielu lat, lecz tradycja bardzkich pierników fascynuje go szczególnie. Jak opowiada, wytwarzanie przepięknych, ozdobnych pierników należy do najstarszych zwyczajów Barda. Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się już w 1464 roku, a ich produkcja trwała aż do roku 1945.

 

Tomasz Karamon przyznaje, że właśnie rok 1945 jest smutnym etapem w historii pierników z Barda: – Wraz z wypędzeniem niemieckich mieszkańców tradycja ta totalnie zaginęła. Nie było już osób, które pamiętałyby oryginalną recepturę, a dzisiejsi mieszkańcy już wcale nie pamiętają bardzkich pierników – przyznaje Karamon. Właśnie to skłoniło badacza do podjęcia działań w kierunku przywrócenia pamięci tych wyjątkowych pierników.

 

Poszukiwania zaczął od zebrania starych zdjęć związanych z bardzkim piernikarstwem. Na jednym z nich rozpoznał Maxa Prausego – ostatniego mistrza bardzkich pierników oraz strażnika tajemnicy ich oryginalnej receptury. To jednak inna rzecz naprowadziła go na trop przepisu. W tle zdjęcia jednym z pierników bawiła się wnuczka piekarza – Johanna. Po sprawdzeniu wielu śladów Karamonowi udało się dotrzeć do wciąż żyjącej kobiety, która dziś mieszka w Westfalii. Staruszka wzruszona chęcią przywrócenia do życia starej niemieckiej tradycji przez Polaków, nie tylko przekazała wiele dokumentów jej dziadka, ale również… oryginalny przepis na bardzkie pierniki, którego strzegła przez 70 lat!

 

Zdobytą wiedzę Tomasz Karamon wykorzystuje teraz, prezentując niemiecką tradycję z Barda na spotkaniach autorskich i na stronie portalu Facebook „Bardzkie Pierniki”. Sam też przygotowuje repliki przepięknych motywów piernikowych z dawnego Barda, lecz teraz już według ich oryginalnej receptury.

 

Przepisu na bardzkie pierniki niemieccy mistrzowie piernikarstwa pilnie strzegli przez wieki. Tomasz Karamon kontynuuje tradycję i dlatego nie zdradza tajemnicy. Redakcja „Wochenblatt.pl” przedstawia jednak przepis na wskazane przez badacza równie pyszne pierniki, które mogą Państwo upiec w domu. Życzymy smacznego!

 

Łukasz Biły

 

Show More