Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Śladami ewangelików, koncert w filharmonii, wyjazd edukacyjny i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

Wyjazd do Świdnicy
Gminny zarząd TSKN w Prószkowie zorganizował wyjazd studyjny do Świdnicy. Grupa członków DFK, składająca się z 30 osób, zwiedziła słynny Kościół Pokoju. Wyjazd zorganizowany został z okazji 500-lecia reformacji. Grupa zwiedziła przy okazji również zamek w Książu i opactwo cystersów w Krzeszowie.

 

Foto: DFK Prószków

 

 

Koncert w filharmonii
TSKN w województwie śląskim zaprasza 9 grudnia od godz. 16.00 na koncert „Muzyka nie zna granic” do Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W programie występ chóru oddziału TSKN w Katowicach, występy chórów mniejszości niemieckiej obchodzących w tym roku jubileusze oraz koncert symfoniczny z solistami pod batutą Bohdana Wantuły. Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w biurze zarządu wojewódzkiego TSKN w Raciborzu.

 

 

 

Święty Marcin
DFK w Reńskiej Wsi zaprasza 10 listopada na obchody św. Marcina. Początek o godz. 16.30. Najpierw odbędzie się pochód ze św. Marcinem, lampionami, pochodniami i śpiewem. Pochód przejdzie ul. Raciborską, od ul. Dębowej do ul. Kościelnej. O godz. 17.00 rozpocznie się nabożeństwo i przedstawienie marcinowe w kościele. Później poczęstunek.

 

 

Wyjazd edukacyjny
30 członków DFK Tworóg wzięło 18 października udział w projekcie pt. „Pamięć o Tragedii Górnośląskiej”, który odbył się w Radzionkowie, w tamtejszym Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków. Celem wyjazdu była integracja członków koła oraz poszerzenie wiadomości na temat wydarzeń z 1945 roku i tragicznych losów Górnoślązaków z tego okresu.

 

 

Foto: Praca w domach spotkań

 

 

 

Śladami ewangelików
Śladami ewangelików na Śląsku podążyli natomiast w połowie października członkowie koła DFK z Jastrzębia-Zdroju. Odwiedzili oni ewangelicko-augsburgską parafię w Kędzierzynie, która stanowi filię parafii zabrzańskiej. W ramach zwiedzania uczestnicy wycieczki mieli też okazję spotkać się i porozmawiać z pastorem, który przybliżył im historię tego miejsca. Szczególny zachwyt wśród wycieczkowiczów wzbudził zabytkowy kościół ewangelicki.

 

 

Foto: Praca w domach spotkań

 

 

 

O reformacji w Nędzy
Upamiętnienia 500-lecia reformacji podjęło się również koło DFK w Nędzy. 84 członków wzięło udział w spotkaniu poświęconym reformacji. Najpierw zebrani wysłuchali wykładu na temat reformacji na Dolnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem Świdnicy i okolic. Później referentka przedstawiła Kościół Pokoju w Świdnicy i jego historię. Po wykładzie przyszedł czas na dyskusję. Później wszyscy dostali poczęstunek. Nie zabrakło również muzycznych i wokalnych występów dzieci i młodzieży.

 

 

Historia lokalna
Członkowie DFK Ruda postanowili zapoznać się bliżej z historią rzemiosła i polowań. Spotkanie poświęcone tym elementom lokalnej historii odbyło się na początku października w siedzibie koła. Członkowie DFK zapoznali się m.in. z procesem wypieku chleba według tradycyjnych receptur oraz tradycjami związanymi z myślistwem i polowaniami. Po zapoznaniu się z teorią grupa udała się do Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz do Pałacu Kawalera w Świerklańcu, dawnej rezydencji rodziny von Donnersmarck.

 

 

Finisaż wystawy
W minioną środę zakończyła się w siedzibie Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu wystawa prac powstałych na polsko-niemieckich warsztatach graficznych. Artyści z Wrocławia oraz Drezna na czterodniowych warsztatach pod kierownictwem niemieckiego grafika z Lipska, Sebastiana Speckmanna, wspólnie tworzyli linoryty. Efektem ich prac były 24 grafiki, które do 8 listopada były prezentowane w siedzibie NTKS.

 

adur

Show More