Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Thursday, February 9, 2023

Tydzień w DFK

Co dzieje się w kołach DFK? Tym razem: Koncert noworoczny, niemieckie msze w Bytomiu, Schlagertanz w Przysieczy i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

 

Ferie z DFK
Koła DFK w Roszowicach i Nieznaszynie zapraszają dzieci do wspólnego spędzenia rozpoczynających się w przyszłym tygodniu ferii zimowych. 16 stycznia zarządy obu kół organizują dla dzieci szkolnych wraz z rodzicami wyjazd do obserwatorium astronomicznego w Czernicy (powiat rybnicki). Koszt biletu to 25 złotych. Zgłoszenia u przewodniczącego DFK Nieznaszyn. Wyjazd o 16.30. 24 stycznia DFK zaprasza z kolei wszystkie dzieci i uczestników niemieckich kursów sobotnich na bal przebierańców z gościem specjalnym, czyli maskotką Fritzem. W programie tańce, konkursy, poczęstunek. Koszt udziału wynosi 5 złotych, organizatorzy proszą o zabranie obuwia zmiennego. Zapisy i wpłaty u przewodniczącej DFK Roszowice. 23 stycznia mniejszość organizuje natomiast dla dzieci i dorosłych spotkanie z historią regionu. Będzie o historycznych perełkach Nieznaszyna i Roszowic. Początek o godz. 17.30 w Nieznaszynie. Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń można znaleźć na facebookowym profilu koła DFK Roszowice.

 

 

 

 

Niemieckie msze w Bytomiu
Od nowego roku w kościele św. Krzyża w Bytomiu-Miechowicach raz w miesiącu celebrowana będzie msza św. w języku niemieckim, o czym informuje TSKN w Bytomiu. Dotychczas msza taka odprawiana była w każdą sobotę. Poza tym DFK Miechowice zaprasza na mszę św. w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej w najbliższą sobotę, 13 stycznia, o godz. 17. Msze św. w języku niemieckim są odprawiane na terenie Bytomia w dwóch kościołach: WNMP (Rynek) w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16.30, św. Krzyża w Miechowicach w drugą sobotę miesiąca o godz. 17.

 

 

 

 

Koncert noworoczny
Zarząd gminny TSKN w gminie Chrząstowice pod przewodnictwem Marka Barona zaprosił w zeszłym tygodniu na tradycyjny koncert noworoczny. Wspólne kolędowanie odbyło się tym razem w kościele w Suchym Borze. Koncert kolęd i pastorałek odbędzie się też 14 stycznia w kościele pw. NP NMP w Chrząstowicach. Wystąpi m.in. działająca przy DFK Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Chrząstowice.

 

Foto: DFK Chrząstowice

 

 

 

 

Spotkanie bożonarodzeniowe
28 grudnia mniejszość niemiecka w Stolarzowicach spotkała się na tradycyjnym spotkaniu bożonarodzeniowym, na które z roku na rok przybywa coraz więcej osób. W tym roku zarząd zmienił koncepcję spotkania. Zrezygnowano z wizyty św. Mikołaja, a „postawiono na Dzieciątko”. Dorosłych, czyli dziadków i rodziców, było prawie 100, a dzieci 30. W programie było m.in. śpiewanie kolęd w języku niemieckim, prezentacja kalendarza wydarzeń na rok 2018, podsumowanie minionego roku i prezentacja zdjęć z imprez, poczęstunek. Następne spotkanie, jeśli pogoda dopisze, jeszcze w styczniu. DFK Stolarzowice zamierza zorganizować kulig dla swoich członków. 21 stycznia odbędzie się natomiast msza święta w intencji wszystkich członków DFK Stolarzowice. Początek o godz. 11.

 

 

 

 

Kawiarnia językowa
Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu zaprasza 11 stycznia o godz. 18 na kolejne spotkanie w ramach niemieckojęzycznej kawiarni językowej Sprachcafe. Chętnych do rozmowy w języku niemieckim organizatorzy zapraszają do siedziby NTKS przy ul. Saperów 12.

 

 

 

 

Schlagertanz w Przysieczy
Zarząd gminny mniejszości niemieckiej w gminie Prószków zaprasza na doroczną zabawę karnawałową pt. „Schlagertanz”, która odbędzie się 13 stycznia o godz. 19 w sali „Rumcajs” w Przysieczy. W programie zabawa z DJ Mathiasem (nie tylko ze szlagrami), ciepła kolacja na początku imprezy, kawa, herbata, ciasto, zimna płyta z przekąskami oraz Schokoladentanz. Bilety w cenie 125 złotych od pary do nabycia u przewodniczących DFK.

 

 

 

 

 

Bal Muzykanta
DFK Chrząstowice zaprasza 27 stycznia na doroczny „Bal Muzykanta”, który odbędzie się w sali gościnnej baru Centrum w Chrząstowicach już po raz piąty. Przygrywa zespół Metron, w programie również koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Chrząstowice. Organizatorzy zapewniają dwa ciepłe posiłki, zimna płytę, ciasto, kawę i inne napoje. Bilety w cenie 150 złotych od pary. Cały dochód z imprezy przeznaczony będzie na działalność Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Chrząstowice. Bilety i informacje pod numerem tel. 600 332127.

 

 

 

adur

Show More