Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co działo się ostatnio w kołach DFK? Sprawdziliśmy.

 

Spływ kajakiem

 

Foto: DFK Rogów Opolski

29 czerwca DFK Rogów Opolski zaprosił swoich członków na spływ kajakowy, w którym wzięło udział 58 osób. Ekipa wyruszyła z Rogowa bladym świtem, w końcu do pokonania była ponad 10-kilometrowa trasa od Staniszcz Wielkich aż do Krasiejowa. – Myślę, że spływ się udał. Podobało się zarówno starszym, jak i młodszym – potwierdzali organizatorzy z koła DFK. Spływ sfinansowano z funduszy TSKN oraz konsulatu RFN w Opolu.

Dominika Bassek

 

 

 

Szukają muzyków

DFK Tarnowskie Góry poszukuje młodzieży chętnej do tworzenia nowego muzycznego projektu. Mniejszość niemiecka w Tarnowskich Górach chciałaby stworzyć swoją własną orkiestrę młodzieżową. Chętni w wieku od 16 do 35 lat mogą się zgłaszać mailowo pod: dfk.tarnowitz@gmail.com albo telefonicznie 516621011. Jedynym warunkiem jest umiejętność gry na instrumencie dętym.

 

 

 

Msza za mniejszość

 

Foto: DFK Roszowice

23 czerwca odprawiona została msza święta w językach niemieckim i polskim za członków DFK Roszowice i Nieznaszyn. – Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania oraz chórowi Heimat z Bytomia wraz z panią dyrygent Bernadetą Wodarz za przyjęcie naszego zaproszenia i uświetnienie naszej mszy – mówi szefowa roszowickiego koła Joanna Szarek-Tomala.

 

 

 

Przyjacielska wizyta

 

Foto: DFK Roszowice

21 czerwca DFK Krasiejów gościł członków koła Roszowice. Członków mniejszości z Roszowic gorąco powitali przewodniczący koła Piotr Szubert, przewodniczący gminny TSKN Marcin Konietzko oraz panie z zarządu koła Krasiejów, które przygotowały poczęstunek. Podczas spotkania rozmawiano o działalności obu kół, możliwości współpracy, a goście z Roszowic poznali bogatą historię Krasiejowa i okolicy. W budynku, gdzie znajduje się siedziba koła, mogli również zobaczyć wystawę dotyczącą dinozaurów oraz historii lokalnej – świetnie zaprezentowaną przez Sylwię Widawską. Były również wspólne zdjęcia, prezenty, warsztaty historyczne oraz obiad i czas wolny w JuraParku. – Bardzo dziękujemy kołu DFK Krasiejów za ciepłe przyjęcie naszej grupy, przygotowanie tak interesującego programu i upominków dla każdego uczestnika – mówi przewodnicząca DFK w Roszowicach Joanna Szarek-Tomala. Na zakończenie wizyty przewodnicząca koła TSKN w Roszowicach wpisała się do księgi pamiątkowej.

 

 

Wycieczka do Brzegu

 

Foto: www.ozimek.pl

W połowie czerwca 50 członków DFK Krzyżowa Dolina pojechało na wycieczkę do Brzegu, by zwiedzić i poznać perłę architektury renesansu: Zamek i Muzeum Piastów Śląskich z XIII wieku oraz kościoły w okolicy. Przewodnik Maria Budzik w interesujący sposób oprowadziła zwiedzających po wszystkich zabytkowych obiektach. W muzeum członkowie DFK zwiedzili m.in. wystawę poświęconą pamięci piastowskich książąt Śląska. Obejrzeli też gotycką kaplicę pw. św. Jadwigi oraz barokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dodatkowo wycieczkowicze byli w miejscowości Małujowice, w miejscu, w którym rozegrała się bitwa o Śląsk między Austrią i Prusami. Wycieczkę zorganizowano w ramach programu „Ożywienie domów spotkań” za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

 

 

 

Dzień Matki w Strzeleczkach

 

Foto: DFK Strzeleczki

W połowie czerwca mniejszość niemiecka w Strzeleczkach świętowała Dzień Matki i Ojca. Zebrani mieli okazję zobaczyć wystawę na temat dwujęzyczności, którą mniejszość wypożyczyła z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zespół teatralny „Pod Cześnią” z Kujaw i Zieliny zaprezentował na scenie humorystyczne przedstawienie w gwarze śląskiej. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam przy organizacji tego przedsięwzięcia, członkom koła DFK Strzeleczki, współpracownikom domu kultury oraz urzędowi gminy Strzeleczki za wsparcie finansowe. Dziękuję też dyrektorowi Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej za wprowadzenie do wystawy – powiedział Zygmunt Knura, przewodniczący DFK w Strzeleczkach.

 

 

Dzień Odkrywcy

 

Foto: DFK Świercze

W niedzielę 16 czerwca DFK Świercze zorganizowało wspólnie z DFK Olesno „Dzień Odkrywcy”. Przy pięknej pogodzie uczestnicy spotkania możliwość obserwować z bliska pracę profesjonalnego drona i wraz z nim odkrywać okolicę z lotu ptaka. Zapierające dech piersiach ujęcia można potem było oglądać na rzutniku. Po prezentacji możliwości drona można było dalej odkrywać świat razem ze śląskimi noblistami. Organizatorzy pokazali film dokumentujący ich odkrycia i dokonania.

 

 

Wyjazd do Wambierzyc

Foto: Joanna Jodłowska

DFK Chrzelice zorganizował niedawno dla swoich członków wyjazd do Wambierzyc i Krzyżowej. Mniejszość uczciła w ten sposób miniony Dzień Ojca. Pogoda i humory dopisały. Wyjazd zorganizowano w ramach programu „Ożywienie domów spotkań”.

 

 

 

Noc Bajek w DFK Grzędzin

28 czerwca koło DFK w Grzędzinie zorganizowało niemiecką Noc Bajek dla piętnaściorga dzieci w wieku 6–10 lat. Motywem przewodnim spotkania była baśń „Muzykanci z Bremy”, którą dzieci usłyszały w formie narracji teatralnej Kamishibai, po czym wraz z muzykantami zajmowały się majsterkowaniem, tańcem, śpiewaniem i zabawami. Punktem kulminacyjnym był oczywiście wspólny nocleg i oglądanie bajek. O smaczne jedzenie zadbały mamy dzieci. Ta Noc Bajek była niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich, nie tylko dla dzieci. Niektóre z nich nie chciały wracać do domu, inne zadeklarowały, że w przyszłym roku znów wezmą udział. Organizatorem projektu „Noc Bajek dla dzieci mniejszości niemieckiej” był opolski TSKN.

 

 

 

 Noc Bajek w DFK Kłodnica

29 czerwca dzieci z gminy Kędzierzyn-Koźle miały okazję po raz pierwszy uczestniczyć w niemieckojęzycznym wieczorze z bajkami. Projekt odbył się w DFK Kłodnica z udziałem dzieci z Kłodnicy i Blachowni Śląskiej. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania bajki przez skarbnika zarządu województwa Edytę Gisman. Następnie dzieci w formie zabawy uczyły się i powtarzały słownictwo występujące w treści bajki, po czym w tejże formie rozmawiano o jej bohaterach i fabule, tworząc przy okazji asocjogram „Czym jest przyjaźń?”. Z kolei w ramach zorganizowanych warsztatów plastycznych dzieci pomalowały farbami Muzykantów z Bremy. Uczestników projektu odwiedziły też tajemnicze bajkowe postacie. Wspólna zabawa na zewnątrz sprawiła wielką frajdę. Baśń pt. „Muzykanci z Bremy” została zaprezentowana w formie teatru obrazkowego Kamishibai, co najmłodszym bardzo się spodobało. Niezwykłe spotkania zakończył wspólny nocleg. Będąc już w śpiworach, dzieci obejrzały jeszcze i usłyszały kilka bajek braci Grimm. Nazajutrz, po gimnastyce, śniadaniu i wspólnych zabawach dzieci zostały odebrane przez rodziców. W realizację projektu mocno zaangażowali się: gminna przewodnicząca TSKN Gabriela Wieczorek, członkowie DFK Kłodnica Joanna Wrona i Monika Machoń, a także rodzice dzieci. W roli nauczyciela i moderatora Nocy Bajek wystąpiła Anna Plonka, wiceprzewodnicząca koła DFK w Kłodnicy.

adur

Show More