Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

W nagrodę do Budziszyna

W Bautzen – jak poprzednio – młodzi będą mieli okazję zwiedzić zabytkową architekturę.  Foto: TSKN
W Bautzen – jak poprzednio – młodzi będą mieli okazję zwiedzić zabytkową architekturę.
Foto: TSKN

Porzucenie formy powszechnych kolonii dla dzieci z mniejszości niemieckiej zdaje się zdawać egzamin. Już po raz trzeci z rzędu Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) wyśle swoją młodzież na wakacje do Budziszyna (Bautzen), po raz kolejny pojadą jednak tylko wybrani.

 

– W tegorocznych koloniach weźmie udział 40 uczestników w wieku od 12 do 16 lat – informuje Tomasz Gryga, który z ramienia TSKN koordynuje wyjazd młodzieży do Bautzen. O wytypowanie uczestników towarzystwo poprosiło wszystkich przewodniczących gminnych organizacji. Szefowie oddziałów regionalnych mieli wziąć pod uwagę przede wszystkim osiągnięcia na płaszczyźnie olimpiad językowych oraz konkursów oraz rzeczywistą aktywność młodych oraz ich rodziców w kole DFK. Udział w koloniach ma więc być nie tyle oczywistością – jak to często miało miejsce w latach poprzednich – co nagrodą za aktywność w strukturach mniejszości.

 

Opiekunowie podczas wyjazdu największy nacisk będą przy tym kłaść na język oraz możliwość odniesienia się do struktur mniejszości niemieckiej. Jako cel kolonii ponownie wybrano Bautzen, gdyż jest ono siedzibą jednej z największych mniejszości narodowych w Niemczech – Serbołużyczan. Ci są uważani za mniejszość działającą modelowo, toteż młodzi będą mogli porównać ich sytuację z prawami Niemców w Polsce. Co ważne, wyjazd warsztatowy oferowany jest w tym roku tylko tym, którzy nie brali w nim udziału w latach poprzednich, dzięki temu TSKN chce zainteresować swoją ofertą coraz to nową, a nie tylko tę samą grupę.

 

W ramach samych kolonii ich uczestnicy zajmą się jednak nie tylko strukturami mniejszości serbołużyckiej, także ich własne struktury będą przedmiotem warsztatów. Młodzi będą mieli okazję między innymi obejrzeć film o mniejszości niemieckiej w Polsce oraz podjąć dyskusję na jego temat. Rozmowy będą prowadzić także na temat własnej tożsamości oraz możliwości realizowania jej dzięki niemieckim organizacjom na Śląsku.

 

Kolonie TSKN rozpoczęły się 26 czerwca i potrwają do 3 lipca. W ostatnim czasie wypoczynek z aktywnością dla mniejszości połączyła także grupa teatralna projektu „Jugendbox” z Głogówka, która miała okazję wystąpić w chorwackim Osijeku. Przedstawiła spektakl pod tytułem „Generationskonflikte”.

 

Łukasz Biły

Show More