Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wkrótce ruszy budowa nowego dworca

Wizualizacja zintegrowanego centrum komunikacyjnego z galerią handlową. Źródło: wizualizacja inwestora
Wizualizacja zintegrowanego centrum komunikacyjnego z galerią handlową.
Źródło: wizualizacja inwestora

Niemal 150 lat temu wjechał na olsztyński dworzec główny pierwszy pociąg. Wówczas to nowo powstała na naszych terenach linia kolejowa połączyła Berlin z Królewcem (Königsberg) i prowadziła przez Elbląg (Elbing).

 

Potem zbudowano linię Królewiec – Korsze (Korschen) – Prostki (Prostken) koło Ełku (Lyck). To właśnie od strony Korsz kolej dotarła do Olsztyna (Allenstein). Budowę olsztyńskiego dworca głównego ukończono 1 grudnia 1872 r. W nocy z 17 na 18 lutego 1945 r. dworzec spłonął. Przebudowa i modernizacja zniszczonego budynku zakończyła się w 1948 r. Kształt nowego dworca odbiegał od poprzedniego. Charakterystycznym elementem stała się wieża zegarowa górująca nad pawilonami. Budynek w takiej postaci służył miastu przez dwadzieścia lat, po czym został rozebrany.

 

Nowy dworzec został oddany do użytku w 1971 roku. Architektura budynku stała się wspaniałym przykładem stylu panującego w danym okresie. Rozległa hala kasowa o powierzchni ok. 1000 m² połączona była z mniejszą częścią PKS dwukondygnacyjną antresolą. Hala kasowa PKP wypełniona była światłem dzięki ścianie wykonanej ze szkła. Konstrukcja dworca jak na owe czasy była nowoczesna i dorównywała sztandarowej inwestycji tamtych lat – Warszawie Centralnej. W całym budynku zastosowano stolarkę aluminiową wraz z podwójnymi szybami. Ciekawym rozwiązaniem było zastosowanie ogrzewania ciepłym powietrzem. Zgodnie z obowiązującymi ówcześnie przepisami pod podłogą holu zlokalizowano schron.

 

Na tamte czasy, kiedy dworzec otwierano, budynek był najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Nowatorskie okazało się połączenie strefy kolejowej z autobusową. Dzisiaj dworzec jest mocno zaniedbany, a podróżnych wita obskurny relikt lat siedemdziesiątych.

 

Co jakiś czas wznawiane są rozmowy i wracają nadzieje, że liczący ponad 170 tys. mieszkańców Olsztyn w końcu doczeka się dworca z prawdziwego zdarzenia. Jego budowa stała się projektem newralgicznym.

 

Wreszcie w połowie listopada 2013 r. zapadła decyzja: radni miejscy dali „zielone światło” firmie Retail Provider na budowę nowego dworca PKP, który będzie stanowił spójną całość z miejskim systemem linii autobusowych i tramwajowych. Inwestycja jest wpisana w projekt Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Opiera się na synergii transportu pasażerskiego, usług i handlu. Koszt całego projektu, który ma być realizowany bez udziału środków publicznych, to około 110 milionów euro. Przewiduje się, iż inwestycja zrealizowana będzie do końca 2017 r.

 

Rangę inwestycji określili sami olsztynianie. Z sondażu Instytutu Badań i Analiz Grupy OSB przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Miasta Olsztyna wynika, że ponad cztery piąte ankietowanych uznało dziś budowę nowego dworca za kluczowe przedsięwzięcie nie tylko dla nich, ale także dla wszystkich mieszkańców Warmii i Mazur.

Alfred Czesla, jr

Show More