Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Woche im DFK

 

 

Wer hat Lust das Akkordeonspiel zu erlernen? Der DFK in Deschowitz hat noch freie Plätze zu vergeben.

Wer kann besonders gut Gedichte rezitieren? Glatz ruft auf zum Gedichte vortragen.

Im DFK Gregorsdorf sind die Sieger mittlerweile gekürt. Beim Schachturnier lernten die Kinder strategisches Denken.

Und – der Gefallenen wollen wir uns erinnern: Der DFK Vogtsdorf-Sczepanowitz sammelt Spenden, um ein verfallenes Denkmal für gefallene Soldaten zu renovieren.

 

 

Lekcje gry na akordeonie

 

Wkrótce przyjdą długie jesienne i zimowe wieczory. Jeżeli chcielibyście rozpocząć naukę gry na instrumencie, to mamy jeszcze miejsca w klasie akordeonu – informuje Brygida Labisz, przewodnicząca DFK w Zdzieszowicach. Przy miejscowym kole DFK działa od zeszłego roku ognisko muzyczne. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 609 440 468.

 

Konkurs recytatorski

 

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Kłodzku zaprasza uczniów do udziału w konkursie recytatorskim poezji niemieckojęzycznej w formie online. Z dniem 30 listopada upływa termin dostarczania filmików z recytacją na pendrive’ach. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Regulamin konkursu dostępny jest u nauczycieli języka niemieckiego. Projekt jest finansowany ze środków Konsulatu RFN w Opolu. Więcej informacji w biurze NTSK w Kłodzku.

 

 

Turniej szachowy

 

DFK Grzegorzowice zaprosiło 23 października na turniej szachowy. Imprezę zorganizowano z myślą o najmłodszych i odbyła się ona pod hasłem „Stara niemiecka tradycja sportowa – turniej szachowy dla dzieci”. Zwycięzcy dostali nagrody i puchary. Wszyscy uczestnicy otrzymali też słodycze. Turniej odbył się w ramach programu „Ożywienie domów spotkań”.

 

 

Łatwiej z niemieckim

 

Do DFK w Zabrzu Mikulczycach zawitała „Bilingua – Łatwiej z niemieckim”. Animacje językowe na temat jesieni sprawiły dzieciom wiele radości. Dzieci interaktywnie uczyły się nowych słówek przez zabawę oraz tworzyły jesienne ozdoby, śpiewając przy tym piosenki. Kto chciałby do swojego DFK zaprosić animatorki Bilingua, może to zrobić, kontaktując się z nimi telefonicznie. Więcej informacji o akcji na www.bilingua.haus.pl

 

 

Foto: Bilingua

 

 

 

Zbiórka na remont pomnika

 

Mieszkańcy Wójtowej Wsi oraz członkowie miejscowego koła DFK podjęli inicjatywę remontu pomnika poświęconego poległym w I wojnie światowej swoich mieszkańców. Pomnik ten został postawiony w 1925 roku, na dwóch tablicach było wyryte 40 nazwisk poległych, a na trzech innych – okolicznościowe napisy. Pomnik przetrwał w nienaruszonym stanie okres II wojny światowej i dopiero w latach 1945–1946 został zdewastowany. Rządzące wówczas władze kazały usunąć z pomnika niemiecko brzmiące nazwiska i pozostałe napisy niemieckie. Wykonawcy tego polecenia nie skuli jednak liter, a tylko wnęki z tablicami zatynkowali. Po przemianach w Polsce w latach 1985–1989 z inicjatywy mieszkańców dzielnicy usunięto tynk i wtedy ukazały się stare tablice, które jednak były mocno zniszczone i niektórych nazwisk nie dało się odczytać. Pomnik został wtedy wyremontowany. Dodano wtedy też dwie tablice z nazwiskami 82 mieszkańców poległych w okresie II wojny światowej. Jednak obecnie pomnik poległych wymaga gruntownego remontu. Kosztorys na wykonanie remontu opiewa na kwotę 19 071 złotych brutto, mieszkańcy zebrali 7670 złotych. Do opłacenia wszystkich kosztów związanych z tym remontem potrzeba dodatkowo jeszcze 11 401 złotych. Wszystkich, którzy mogą wesprzeć nawet niewielkimi dotacjami inicjatywę mieszkańców, organizatorzy zbiórki proszą o wpłatę na konto TSKN. Nr konta: 97 1050 1487 1000 0005 0342 4046 z dopiskiem „Wpłata na remont pomnika w Wójtowej Wsi”.

 

 

Tak warzyły nasze ołmy

 

Projekt „Tak warzyły nasze ołmy”, który od kilku miesięcy realizowało koło DFK w Kolanowicach, oficjalnie dobiegł końca. Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną członkinie koła nie mogły zaprosić na planowaną degustację przetworów i dań, które przygotowywały w ramach warsztatów. Efektem warsztatów jest m.in. kalendarz ze zdjęciami dań oraz broszura zawierająca przepisy. Wszyscy, którzy aktywnie uczestniczyli w warsztatach, będą mogli odebrać darmowe egzemplarze publikacji. Będą one rozdawane 6 listopada od godz. 17 do 18 w sali wiejskiej w Kolanowicach. Projekt „Tak warzyły nasze ołmy” był realizowany ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

 

 

adur

Show More