Mszą świętą zainaugurowano główne uroczystości z okazji jubileuszu 90-lecia Orkiestry Dętej w Łowkowicach. Po niej odbyły się oficjalne uroczystości. Wystąpiły zaprzyjaźnione orkiestry z Łubnic, Bazan i Komprachcic.
Historia łowkowickiej orkiestry rozpoczęła się w 1926 roku. – Tworzyli ją rolnicy, którzy mieli zacięcie muzyczne – opowiada Wiktor Poloczek, dyrygent. – To była orkiestra parafialna, chociaż grano również na zabawach tanecznych. W tamtych czasach zespół nie miał kapelmistrza. Ludzie spotykali się na próbach w domach. W czasie drugiej wojny światowej orkiestra zawiesiła działalność. Dopiero w 1953 roku do starszych już członków orkiestry zaczęli dołączać młodzi. Zmobilizował ich proboszcz łowkowickiej parafii ks. Wilhelm Schampera. Niestety ze względu na częste wyjazdy mieszkańców Łowkowic do Niemiec skład grupy muzyków z czasem zaczął się kurczyć i z kilkunastu osób zostało tylko siedem. Po raz kolejny pomógł apel proboszcza, tym razem ks. Jana Rigola. W 1977 roku orkiestra liczyła 14 muzyków. W dalszym ciągu panowała jednak rotacja ze względu na wyjazdy na Zachód.
– Dwóch członków orkiestry, którzy zaczęli grać w tamtym okresie, jest z nami do dziś – opowiada Wiktor Poloczek. – I stanowią filary naszej orkiestry. To Norbert Jantos i Joachim Kinder. Ten ostatni, mimo że mieszka w Niemczech, przyjeżdża na najważniejsze święta i uroczystości i gra z nami.
W latach dziewięćdziesiątych sytuacja w orkiestrze zaczęła się zmieniać. Coraz więcej młodzieży zaczęło się uczyć gry na instrumentach. Mniej było wyjazdów do Niemiec. – Ale żeby utrzymać zespół, trzeba było cały czas ćwiczyć z młodymi muzykami – opowiada dyrygent.
Pomógł w tym również Ryszard Drong, który zaczął szkolić nowych członków orkiestry. Poziom muzyczny wykonywanych utworów stawał się coraz wyższy. Do orkiestry dołączyło ponad trzydziestu muzyków. W 1995 roku po raz pierwszy orkiestra z Łowkowic wystartowała w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr. W 1997 roku zatrudniony został dyrygent Antoni Dnohomirecki. Od tego czasu zespół zaczął zajmować czołowe miejsca podczas Przeglądów Orkiestr Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy. – Bierzemy również udział w Regionalnych Przeglądach Orkiestr Strażackich – dodaje Wiktor Poloczek. – W 2005 roku orkiestra wystąpiła na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie zagrała do utworu Golec uOrkiestry „Bo lato rozpala”. W 2011 roku zagraliśmy na Festiwalu Mniejszości Narodowych i Etnicznych we Wrocławiu. Wtedy wystąpiliśmy przed ponad sześciotysięczną publicznością. Graliśmy też w Austrii i parokrotnie w Niemczech na spotkaniach byłych mieszkańców Kluczborka.
Orkiestra z Łowkowic w ciągu 21 lat wzięła udział w 80 przeglądach. W tym czasie tylko 14 razy znalazła się poza ścisłą czołówką. Zdobyła ponad sześćdziesiąt laurów.
WD