Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Bajkowe noce

[responsivevoice_button voice='Deutsch Female' buttontext='Den Inhalt anhören']
W bajkowych nocach weźmie udział w sumie 300 dzieci.
W bajkowych nocach weźmie udział w sumie 300 dzieci.

Dzieci z Osowca, Roszowic i Białej miały już okazję do zawarcia bliższej znajomości z Jasiem i Małgosią. W ramach tzw. bajkowych nocy, organizowanych przez opolski TSKN, odbędzie się w czasie wakacji w sumie 20 spotkań w siedzibach kół DFK.

 

– Bajkowe noce to projekt, który cieszył się od samego początku bardzo dużym zainteresowaniem i popularnością przede wszystkim wśród dzieci. Dlatego w tym roku w aż 20 różnych kołach DFK będziemy zapoznawać najmłodszych z twórczością braci Grimm – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN. W sumie w bajkowych nocach weźmie udział 300 dzieci.

 

Uwolnić Jasia

 

Opolski TSKN bajkowe spotkania organizuje wspólnie z lokalnymi kołami mniejszości. – My jako TSKN dbamy o stronę merytoryczną, dostarczamy wszystkie potrzebne materiały, animatorów, natomiast DFK udostępniają lokal, dbają o kolację i śniadanie dla dzieci oraz opiekunów – wyjaśnia Natalia Jasik z referatu kultury TSKN. W każdej bajkowej nocy bierze udział 15 dzieci, które na początku słuchają bajek w języku niemieckim. – Wszędzie lektorzy będą korzystać z tej samej książki. Jest napisana zrozumiałym, prostym językiem, tak że nawet dzieci, które nie znają za dobrze języka, będą wiedziały, o co chodzi. Jest to książka „Najpiękniejsze bajki do czytania i słuchania” z opowieściami braci Grimm – wyjaśnia Natalia Jasik. Bajki czytają zaproszeni przez koło DFK lektorzy. Ostatnią bajkę, którą słyszą dzieci, jest ta o Jasiu i Małgosi. – To jest trochę taka nasza bajka przewodnia, ponieważ dwójka animatorów, którzy przyjeżdżają na każde spotkanie, jest przebrana właśnie za Jasia i Małgosię. Animatorzy proponują dzieciom różne zabawy, konkursy i gry związane z bajkami, dzieci muszą na przykład rozwiązać zadania, żeby uwolnić Jasia z rąk złej czarownicy. Oczywiście wszystko prowadzone jest dwujęzycznie, po polsku i niemiecku – podkreśla Natalia Jasik.

 

Bajkowo i słodko

 

Dzieci będą się też mogły wyszaleć kreatywnie i manualnie. – Uczestnicy bajkowych nocy będą budowali chatkę czarownicy z piernika, ale oczywiście nie z piernika, tylko z masy solnej. Poza tym animatorzy przywiozą dla dzieciaków różne ciastka i muffinki, które maluchy będą mogły wedle własnych wyobrażeń udekorować, a potem, jeśli będą chciały, również zjeść – mówi Natalia Jasik. Po tych słodkich warsztatach dzieci będą mogły oglądać bajki na rzutniku albo wysłuchać ich z płyty. Dodatkową atrakcją bajkowych nocy jest fakt, że dzieci będą spędzały razem noc. Do domu rozejdą się dopiero po śniadaniu i wspólnej gimnastyce. – Na pamiątkę bajkowej nocy każdy uczestnik dostanie od nas koszulkę i książkę z bajkami braci Grimm – mówi Natalia Jasik.

 

Anna Durecka

Show More