Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Będą śpiewać jeszcze lepiej (+Video)

Śpiewać, co prawda, każdy może, ale opolski TSKN chce, żeby chóry i zespoły śpiewacze mniejszości niemieckiej robiły to na coraz wyższym poziomie. Już od kwietnia zespoły działające przy kołach DFK biorą udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Oskara Koziołka-Goetza.

TSKN zaplanował również warsztaty wokalne dla prowadzących zespoły śpiewacze i chóry.
Foto: TSKN

 

– To było coś wspaniałego! Nasz zespół nie ma profesjonalnego instruktora, radzimy sobie same. Piosenki ściągamy z internetu, same piszemy teksty, zależnie od okazji. Pan Koziołek dał nam dużo bardzo cennych wskazówek, na przykład – że nie mamy tak głośno śpiewać, nie krzyczeć. Każdą z nas przesłuchał, a że jest nas tylko dziewięć, więc też indywidualnie udzielił nam różnych rad. To były naprawdę dla nas bardzo cenne warsztaty. Najważniejsza rada to chyba ta, żeby śpiewać, śpiewać i jeszcze raz śpiewać – mówi pani Krystyna Richter, śpiewająca w „Echu Krośnicy”. W sumie w warsztatach wokalnych wzięło udział 20 zespołów.

 

https://www.facebook.com/wochenblattpl/videos/2004047866273012/

 

 

Z pomysłem wokalnych kursów dla członków zespołów DFK TSKN nosił się już od dłuższego czasu. Sama idea ma zresztą drugie dno. – Oprócz oczywiście usprawnienia techniki wokalnej śpiewaków zależy nam także na profesjonalnej ocenie poziomu tych zespołów, gdyż domyślamy się jedynie, że jest on różny. Chcielibyśmy, żeby każdy zespół miał okazję wziąć udział w takich warsztatach, bo to pozwoli nam też lepiej trafić ze wsparciem dla zespołów, kiedy będziemy dokładnie wiedzieć, jakie są ich potrzeby. Póki co taka oferta trafiła do dwudziestu zespołów, ale mamy nadzieję, że w przyszłości uda się takie warsztaty zorganizować również dla pozostałych – mówi Patrycja Karpińska-Uryga z TSKN. Jeszcze w tym roku TSKN chce też zorganizować warsztaty dla wszystkich prowadzących chóry i zespoły śpiewacze mniejszości niemieckiej. – Od niedawna pracuje też u nas w TSKN Paulina Magosz, która tymi kwestiami związanymi z zespołami mniejszości niemieckiej będzie się zajmować i służyć fachowym wsparciem – mówi Patrycja Karpińska.

Warsztaty wokalne zostały sfinansowane przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych dzięki funduszom otrzymanym z niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

A. Durecka

Show More