Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Będzie Go bardzo brakowało

Joachim Mertes
Foto: Sven Teschke/Wikimedia Commons

23 października po długiej walce z chorobą zmarł Joachim Mertes, wieloletni przewodniczący Landtagu Nadrenii-Palatynatu. To ogromna strata nie tylko dla niemieckiej polityki, ale także dla województwa opolskiego i mniejszości niemieckiej.

 

– Pan Mertes był taką postacią, której naprawdę trzeba było oddać cześć, dlatego zdecydowałem się reprezentować samorząd województwa podczas jego pogrzebu. To ważny człowiek dla naszego regionu – mówi wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, który jako przedstawiciel regionu wziął udział w nabożeństwie żałobnym w Mainz.

 

Polityk SPD zmarł po długiej chorobie, niemniej jednak dla mieszkańców województwa opolskiego jego śmierć nadeszła zupełnie niespodziewanie.

 

W opolskiej polityce i środowisku mniejszości niemieckiej Mertes był postacią znaną: – Wielokrotnie przyjeżdżał tutaj z misją gospodarczą i między innymi za to otrzymał tytuł „Zasłużony dla Województwa Opolskiego” – wspomina Roman Kolek. Związki ze śląskim regionem były dla Joachima Mertesa jako wysokiego rangą przedstawiciela władz Nadrenii-Palatynatu rzeczą naturalną, gdyż woj. opolskie jest najważniejszym partnerem tego niemieckiego landu za granicą. Jednak, jak podkreśla Roman Kolek, on „czuł także te związki osobiście”, gdyż odwiedzał region także wtedy, gdy przestał być osobą z pierwszego szeregu polityki.

 

Wieloletnie związki Joachima Mertesa z regionem opolskim przynosiły mieszkańcom województwa liczne wymierne korzyści. Niemiecki polityk aktywnie angażował się między innymi w inicjowanie wymian uczniów, przedsiębiorców i studentów, miał swój wkład w stworzenie systemu „Europa Master”, pozwalającego studentom z Opola uzyskać dyplom także uczelni z Mainz. Również dla tutejszej mniejszości niemieckiej Mertes miał otwarte serce. W 2011 roku przyjechał wraz z premierem Nadrenii-Palatynatu Kurtem Beckiem do Opola i odwiedził m.in. siedzibę Związku Niemieckich Stowarzyszeń, zadeklarował w czasie tej wizyty chęć wsparcia oświaty dla mniejszości niemieckiej.

 

Jego rodzinny region zapamięta go przede wszystkim jako człowieka niezwykle wpływowego. Po objęciu przez Kurta Becka stanowiska premiera w roku 2006, Mertes przejął funkcję przewodniczącego Landtagu Nadrenii-Palatynatu, którą pełnił aż do roku 2016. Prasa wspomina go jako polityka „tworzącego ministrów” i nadającego charakter lokalnej polityce.

 

Łukasz Biły

Show More