Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Berlin: Zmarł Günter Schabowski

Günter Schabowski 4 listopada 1989 w Berlinie.
Günter Schabowski 4 listopada 1989 w Berlinie.

To właśnie Günterowi Schabowskiemu przypisuje się bezpośredni, choć niezamierzony udział w obaleniu muru berlińskiego w listopadzie 1989 roku, gdy podczas historycznej konferencji prasowej oświadczył, iż nowe regulacje dotyczące podróży wchodzą w życie „od zaraz”. To słówko wystarczyło, aby setki tysięcy berlińczyków ruszyło w stronę – jak mniemali – otwartych granic.

 Tam napotkali na zdezorientowanych żołnierzy, którzy nie mieli zamiaru ot tak otworzyć istniejącej od 40 lat szczelnie zamkniętej granicy. Bo i nowe regulacje, o których mówił Schabowski, wtedy rzecznik rządu NRD, miały wejść w życie dnia następnego i wcale nie miały być tak proste.

Jednak w tamten listopadowy wieczór już nikt z mieszkańców wschodniego Berlina nie chciał słuchać argumentów strony rządowej i wszyscy domagali się realizacji tego, co zapowiedział kilka chwil wcześniej Schabowski.

Wcześniej Schabowski piastował wysokie stanowiska partyjne oraz przez trzy lata był redaktorem naczelnym „Neues Deutschland”, najważniejszego dziennika w NRD. Zaś po upadku muru berlińskiego jako jeden z niewielu przejął moralną odpowiedzialność za zbrodnie systemu komunistycznego w NRD, za co został skazany na trzy lata więzienia.

Günter Schabowski zmarł 1 listopada w Berlinie.

Rudolf Urban

 

Show More