Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Biskupiec – Urodziny nad jeziorem

Bild: Lech Kryszalowicz
Bild: Lech Kryszalowicz

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach w Biskupcu – najstarsze w regionie – ma już 25 lat. Z okazji tego okrągłego jubileuszu 19 lipca świętowało nad jeziorem w Dębowie.

 

lek

 

Na jubileuszową uroczystość – piknik, który przy pięknej, letniej pogodzie odbył się nad jeziorem Stryjewskim w Dębowie – przybyło wielu gości, w tym z zaprzyjaźnionych stowarzyszeń niemieckich w Giżycku, Ostródzie, Morągu, Piszu, Kętrzynie, Bartoszycach i Lidzbarku Warmińskim. Zanim jednak oddali się piknikowym przyjemnościom, wzięli udział w mszy św., którą wspólnie odprawili ks. kanonik André Schmeier, duszpasterz mniejszości niemieckiej, i ks. Georg Romanski, z Niemiec, ale pochodzący z Biskupca.
Po mszy oficjalni goście złożyli jubilatowi urodzinowe życzenia.
Henryk Hoch, przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur, przypomniał, że pierwsze działania na rzecz utworzenia organizacji niemieckiej w Biskupcu jej inicjatorzy – Paul Gollan, Georg Taube i Heinrich Pompetzki – zaczęli już w marcu 1989 r. – Dla nas dzisiaj jest rzeczą bardzo ważną integracja i dobra współpraca stowarzyszeń należących do związku oraz ich współpraca ze Wspólnotą Byłych Mieszkańców Prus Wschodnich, Konsulatem Generalnym RFN w Gdańsku i poszczególnymi wspólnotami byłych mieszkańców z Niemiec – powiedział przewodniczący. Podkreślił także, że teraz stowarzyszenia mogą korzystać ze wsparcia polskiego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
W imieniu wojewody życzenia składała Joanna Wańkowska-Sobiesiak, pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Wojewoda z uznaniem podkreślił, że stowarzyszenia nauczyły się korzystać z możliwości, które daje państwo polskie, że dobrze rozwija się nauczanie języka niemieckiego jako ojczystego w szkołach.
Piknikową atmosferę uprzyjemniła nie tylko piękna pogoda, smaczne jedzenie i napoje przygotowane przez członkinie stowarzyszenia, ale także występy artystyczne. Publiczność mogła wysłuchać koncertu Mateusza Gawrońskiego, wielokrotnego zwycięzcy festiwalu piosenki niemieckiej w Ostródzie, kapeli „Węgojska Strużka”, chóru Warmia, „Smerfów” z Kętrzyna i Sylwii Przespolewskiej, a także podziwiać tancerzy z zespołu „Saga”.
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sądzie 20.11.1990 r. Było pierwszym stowarzyszeniem niemieckim w regionie. Jego założycielem i długoletnim przewodniczącym był Paul Gollan z Najdymowa. Swoje statutowe obowiązki wypełniał dobrze, ale jego największym osiągnięciem jest pozytywne oddziaływanie społeczne. W szkole w Węgoju 8 lat temu zaczęła się nauka języka niemieckiego jako ojczystego. Uczestniczy w niej prawie 100 proc. dzieci. Nikogo w okolicy to nie bulwersuje. To znaczy, że język niemiecki na Warmii znowu staje się czymś naturalnym, jak to było przez ponad 800 lat jej historii.

Show More
Wochenblatt - Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej
Datenschutz-Übersicht

Diese Website verwendet Cookies, damit wir dir die bestmögliche Benutzererfahrung bieten können. Cookie-Informationen werden in deinem Browser gespeichert und führen Funktionen aus, wie das Wiedererkennen von dir, wenn du auf unsere Website zurückkehrst, und hilft unserem Team zu verstehen, welche Abschnitte der Website für dich am interessantesten und nützlichsten sind.