Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Biskupiec – Urodziny nad jeziorem

Bild: Lech Kryszalowicz
Bild: Lech Kryszalowicz

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach w Biskupcu – najstarsze w regionie – ma już 25 lat. Z okazji tego okrągłego jubileuszu 19 lipca świętowało nad jeziorem w Dębowie.

 

lek

 

Na jubileuszową uroczystość – piknik, który przy pięknej, letniej pogodzie odbył się nad jeziorem Stryjewskim w Dębowie – przybyło wielu gości, w tym z zaprzyjaźnionych stowarzyszeń niemieckich w Giżycku, Ostródzie, Morągu, Piszu, Kętrzynie, Bartoszycach i Lidzbarku Warmińskim. Zanim jednak oddali się piknikowym przyjemnościom, wzięli udział w mszy św., którą wspólnie odprawili ks. kanonik André Schmeier, duszpasterz mniejszości niemieckiej, i ks. Georg Romanski, z Niemiec, ale pochodzący z Biskupca.
Po mszy oficjalni goście złożyli jubilatowi urodzinowe życzenia.
Henryk Hoch, przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur, przypomniał, że pierwsze działania na rzecz utworzenia organizacji niemieckiej w Biskupcu jej inicjatorzy – Paul Gollan, Georg Taube i Heinrich Pompetzki – zaczęli już w marcu 1989 r. – Dla nas dzisiaj jest rzeczą bardzo ważną integracja i dobra współpraca stowarzyszeń należących do związku oraz ich współpraca ze Wspólnotą Byłych Mieszkańców Prus Wschodnich, Konsulatem Generalnym RFN w Gdańsku i poszczególnymi wspólnotami byłych mieszkańców z Niemiec – powiedział przewodniczący. Podkreślił także, że teraz stowarzyszenia mogą korzystać ze wsparcia polskiego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
W imieniu wojewody życzenia składała Joanna Wańkowska-Sobiesiak, pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Wojewoda z uznaniem podkreślił, że stowarzyszenia nauczyły się korzystać z możliwości, które daje państwo polskie, że dobrze rozwija się nauczanie języka niemieckiego jako ojczystego w szkołach.
Piknikową atmosferę uprzyjemniła nie tylko piękna pogoda, smaczne jedzenie i napoje przygotowane przez członkinie stowarzyszenia, ale także występy artystyczne. Publiczność mogła wysłuchać koncertu Mateusza Gawrońskiego, wielokrotnego zwycięzcy festiwalu piosenki niemieckiej w Ostródzie, kapeli „Węgojska Strużka”, chóru Warmia, „Smerfów” z Kętrzyna i Sylwii Przespolewskiej, a także podziwiać tancerzy z zespołu „Saga”.
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sądzie 20.11.1990 r. Było pierwszym stowarzyszeniem niemieckim w regionie. Jego założycielem i długoletnim przewodniczącym był Paul Gollan z Najdymowa. Swoje statutowe obowiązki wypełniał dobrze, ale jego największym osiągnięciem jest pozytywne oddziaływanie społeczne. W szkole w Węgoju 8 lat temu zaczęła się nauka języka niemieckiego jako ojczystego. Uczestniczy w niej prawie 100 proc. dzieci. Nikogo w okolicy to nie bulwersuje. To znaczy, że język niemiecki na Warmii znowu staje się czymś naturalnym, jak to było przez ponad 800 lat jej historii.

Show More