Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Brakuje fachowych kadr

Ryszard Karolkiewicz. Foto: Uwe Hahnkamp.

18 i 19 marca w Mrągowie odbyło się zorganizowane przez Ziomkostwo Prus Wschodnich posiedzenie robocze z udziałem przewodniczących i delegatów stowarzyszeń działających na południu b. Prus Wschodnich. W centrum uwagi znalazł się język niemiecki jako język mniejszości narodowej w Polsce oraz województwie warmińsko-mazurskim.

 

Zachowanie języka to temat kluczowy dla mniejszości niemieckiej, gdyż wiąże się on zarazem z potrzebą przekazania kolejnym pokoleniom wiedzy o niemieckiej kulturze i historii. Dlatego też władze Ziomkostwa Prus Wschodnich zaprosiło konsultanta ds. oświaty z ramienia Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Ryszarda Karolkiewicza, który objaśnił, w jaki sposób odbywa się wprowadzanie w szkołach języka niemieckiego jako języka mniejszości: – Najpierw rodzice kierują wnioski do dyrektora szkoły, który w przypadku złożenia co najmniej siedmiu wniosków uwzględnia w rozkładzie zajęć nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości, a następnie nauczyciele dobierają odpowiednie podręczniki.

 

Dla dzieci oznacza to trzy dodatkowe lekcje niemieckiego tygodniowo oraz naukę czterech przedmiotów w dwóch językach. – Określenie „w dwóch językach” oznacza, że część lekcji odbywa się po niemiecku, a część po polsku – wyjaśnia Karolkiewicz i dodaje, że teoretycznie można byłoby nawet przekazywać uczniom cały materiał szkolny w języku niemieckim, jednak brakuje fachowych kadr, by to zrobić.

 

Niestety panuje nie tylko deficyt wykwalifikowanych kadr nauczycielskich, lecz także odpowiednich materiałów dydaktycznych – uważa nauczycielka języka niemieckiego Sabina Wylengowska, która reprezentuje mniejszość niemiecką z powiatu nidzickiego. Jak podkreśla, pojawił się wprawdzie podręcznik „Niko”, ale jest to zbyt mało. Jej zdaniem wiele zależy od zaangażowania samych nauczycieli. Z kolei Jolanta Przybysz, która uczy w Mikołajkach dzieci z klas I–III, poinformowała, że wiele treści edukacyjnych przekazuje w bardzo praktyczny sposób, organizując wyjazdy do wschodniopruskich dworów i posiadłości oraz prowadząc zajęcia poświęcone lokalnej historii.

 

 

Uwe Hahnkamp

Show More
Wochenblatt - Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej
Datenschutz-Übersicht

Diese Website verwendet Cookies, damit wir dir die bestmögliche Benutzererfahrung bieten können. Cookie-Informationen werden in deinem Browser gespeichert und führen Funktionen aus, wie das Wiedererkennen von dir, wenn du auf unsere Website zurückkehrst, und hilft unserem Team zu verstehen, welche Abschnitte der Website für dich am interessantesten und nützlichsten sind.