Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Był też Klose

Młodzi piłkarze zespołu w drodze na swoje nowe boisko. Foto: TSKN
Młodzi piłkarze zespołu w drodze na swoje nowe boisko. Foto: TSKN

27 i 28 sierpnia Chrząstowice były miejscem festynu zorganizowanego aż z trzech okazji – świętowano bowiem otwarcie nowego boiska do piłki nożnej oraz 40-lecie istnienia tamtejszego klubu piłkarskiego, natomiast mniejszość niemiecka zorganizowała koncert powiatowy dla uczczenia jubileuszu 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.

 

Niemieckie szkółki piłkarskie „Miro” zdążyły już przerodzić się w jeden z prestiżowych projektów mniejszości niemieckiej w regionie opolskim. Swój początek miały w gminie Chrząstowice, gdzie zebrała się garstka fanów piłki nożnej. – Pomysł zrodził się właściwie podczas ostatniego mundialu w 2014 roku, kiedy to zaczęliśmy dyskutować o tym, w jaki sposób można by połączyć futbol z językiem niemieckim – wspomina Krzysztof Warzecha, przewodniczący gminnej organizacji TSKN. A Heinrich Nyolt, miejscowy przedsiębiorca, dodaje: – Kocham piłkę nożną, kocham sport w ogóle i postanowiłem zrobić coś więcej także dla swojej gminy. Wszyscy wiedzą, że kiedyś w małych miejscowościach niewiele się działo. Dlatego właśnie wpadłem na pomysł stworzenia w tej niewielkiej podopolskiej gminie czegoś większego z myślą o dzieciach.

 

Pionierzy

 

Właśnie w Chrząstowicach w lutym 2015 roku miało miejsce otwarcie pierwszej w historii Niemieckiej Szkółki Piłkarskiej „Miro”. Obecnie jest już siedem takich szkółek, a w planach jest założenie kolejnych. Chrząstowiczanie nie poprzestali jednak na tym, że byli pierwsi, i nie spoczęli na laurach. Wspólnymi siłami prywatnych przedsiębiorców, mniejszości niemieckiej oraz gminy zainicjowano budowę nowego obiektu sportowego na potrzeby miejscowej Niemieckiej Szkółki Piłkarskiej „Miro”, której oficjalne otwarcie właśnie się odbyło. Oprócz obecności sponsorów oraz przedstawicieli środowisk politycznych, kulturalnych i sportowych powodem do radości dla organizatorów był przede wszystkim fakt przybycia Josefa i Barbary Klose, rodziców króla strzelców i patrona szkółek piłkarskich – Miroslava. – Josef Klose oczywiście nie omieszkał natychmiast przetestować nowe boisko – cieszy się Rafał Bartek, szef opolskiego TSKN, który ma nadzieję, że Josef Klose przekaże swoje wrażenia Miroslavowi.

 

I mali, i duzi futboliści mieli okazję dowieść swoich umiejętności na nowej murawie, która będzie służyć nie tylko zawodnikom Szkółki Piłkarskiej „Miro”, lecz będzie miejscem ogólnodostępnym – mówi wójt gminy Florian Ciecior. Będą tu też rozgrywane mecze lokalnego klubu 1.FC Chronstau-Chrząstowice, który w dniu otwarcia obiektu obchodził swoje 40. urodziny.

 

1.FC Chronstau

 

Już sama nazwa wskazuje, że chrząstowiczanie chcą zająć pozycję pionierów, bo jako pierwsi w historii oficjalnie włączyli dwujęzyczność do nazewnictwa klubu. – Zmiana nazwy nastąpiła na życzenie naszego głównego sponsora, co początkowo przyjęto z mieszanymi uczuciami, ale w międzyczasie wszyscy się do tego przyzwyczaili, a zawodnicy utożsamiają się ze swoim klubem – 1.FC Chronstau – mówi Wojtek Król, jeden z zawodników i zarazem trener w szkółce piłkarskiej.

 

Ostatni weekend sierpnia w Chrząstowicach stał też jednak pod znakiem kultury. Kiedy futboliści rozgrywali jeszcze swoje mecze na nowym boisku, w pobliskim namiocie biesiadnym spotkały się zespoły artystyczne mniejszości niemieckiej, aby tańcem i śpiewem świętować 25. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.

 

Rudolf Urban

Show More