Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Była dyrektorka doczekała się sprawiedliwości

Sabina Reszka
Sabina Reszka

To finał sprawy, która ciągnęła się latami: Sabina Reszka, była dyrektorka szkoły stowarzyszeniowej związanej z mniejszością niemiecką, została oczyszczona ze wszystkich postawionych jej zarzutów. Dotyczyły one niewpisania na listę szkoły czterech uczniów oraz nieprzestrzegania praw pracowniczych.

 

Afera wokół Sabiny Reszki wybuchła, gdy była szkoła numer 13 w Koźlu-Rogach została przejęta przez stowarzyszenie, w którego władzach są przedstawiciele mniejszości niemieckiej. Część rodziców byłych uczniów szkoły odmówiło wówczas podpisana wniosku o nauczanie niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej, gdyż „nie czują się Niemcami”, odmówiono także przepisania dzieci do innej szkoły. W wyniku tego Sabina Reszka zdecydowała się nie wpisywać dzieci na listę uczniów, ze względu na to, iż nauczanie języka mniejszości jest ważnym elementem nauczania szkoły. Karę zwolnienia z pracy za tę decyzję wymierzyła Reszce w roku 2013 komisja dyscyplinarna przy wojewodzie opolskim. Od tej decyzji dyrektorka postanowiła się odwołać, a sąd apelacyjny uznał zarzuty za bezpodstawne.

 

Przeciwko byłej dyrektorce toczyło się jednak do niedawna również inne postępowanie w sprawie domniemanego nieprzestrzegania praw pracowników szkoły w Koźlu-Rogach, jednak także z tych zarzutów Sabina Reszka została oczyszczona.

 

Była szkoła numer 13 dziś nosi imię Johanna Wolfganga von Goethe i działa wzorowo, a jej uczniowie osiągają doskonałe wyniki w nauce.

 

Łukasz Biły.

Show More