Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Chcesz robić biznes? Ucz się niemieckiego

Od ponad ćwierć wieku w Mrągowie działa prężnie stowarzyszenie niemieckie, ale dopiero w tym roku szkolnym w dwóch tutejszych szkołach ruszył niemiecki jako język mniejszości narodowej. Dobrze, że ruszył, tylko dlaczego bez udziału stowarzyszenia?

 

 

 

 

Języka należy uczyć się od najmłodszych lat. Foto: archiwum

 

 

W roku szkolnym 2019/20 na Warmii i Mazurach języka niemieckiego jako ojczystego, czyli jako języka mniejszości narodowej, uczy się w szkołach 2166 uczniów. To o ponad 200 więcej niż w poprzednim roku szkolnym. Zmniejszyła się jednak liczba szkół. Obecnie jest ich 45, o 3 mniej niż w poprzednim roku szkolnym. Na mapie regionu pojawiło się jednak 5 nowych szkół, w 4 miejscowościach, w których ta forma nauczania została wprowadzona. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa nr 4 w Mrągowie.

 

Sukces na biznes

 

Język niemiecki w SP nr 4 w Mrągowie nie jest niczym nowym. Uczniowie klas 7 i 8 uczyli się go tutaj jako drugiego języka obcego. Pierwszym naturalnie jest angielski. Każdy, kto zna Mrągowo, wie jednak, że ktokolwiek chce tutaj robić biznes, a biznes robi się tu na turystyce, gastronomii i w różnych usługach, ten musi znać język niemiecki. Wojciech Kordaczuk – mrągowianin od urodzenia, a od września 2019 r. dyrektor SP 4, dobrze o tym wie. Na dodatek jest nauczycielem germanistą i niemieckiego uczył uczniów na wszystkich poziomach. Nikt mu nie musiał udowadniać, do czego niemiecki dzieciom w przyszłości może się przydać.

 

– Kiedy objąłem szkołę, od razu postanowiłem wprowadzić do niej nauczanie języka niemieckiego jako ojczystego. Porozumiałem się w tej sprawie z burmistrzem, a ten natychmiast zaakceptował mój pomysł. Potem ten pomysł przedstawiłem rodzicom uczniów. Nie musiałem ich przekonywać. Rodzice złożyli wymagane przepisami wnioski i zgłosili w sumie 11 dzieci w klasach 1–3 – wspomina Wojciech Kordaczuk.

 

Dyrektor utworzył z nich jedną międzyklasową grupę. Lekcje niemieckiego ma po zakończeniu innych zajęć, zazwyczaj na piątej lekcji, czyli od ok. godz. 12. Nie stanowi to dla żadnego ucznia jakiegokolwiek problemu, gdyż wszyscy mieszkają w Mrągowie.

 

Nie ma podręczników

 

Problemem są podręczniki, a właściwie ich brak.

– Ponieważ późno zabraliśmy się do organizacji nauczania niemieckiego jako języka mniejszości, nie zdążyliśmy załatwić dla uczniów odpowiednich podręczników. Nauczyciel prowadzący lekcje wykorzystuje więc różne własne materiały edukacyjne, z dobrym skutkiem. Materiały są ciekawe i zachęcają uczniów do nauki. Wiem o tym, moi zastępcy również, bo hospitowaliśmy te lekcje – zapewnia dyrektor. W najbliższe wakacje ma zamiar zdobyć podręczniki w Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

 

COVID-19

 

Z niemieckiego jako języka mniejszości nie zrezygnowało żadne dziecko. W następnym roku szkolnym ta forma nauczania w klasach 1–3 będzie dalej prowadzona. Niemiecki został dobrze przyjęty w środowisku rodziców. W związku pandemią COVID-19 szkoła wprowadziła lekcje na platformach internetowych – MS Teams i Librus. Rodzice mają jednak z tego powodu więcej obowiązków. Dzieci z klas 1–3 potrzebują ich pomocy podczas nauki języka.

 

W roku szkolnym 2019/20 szkoła nie nawiązała kontaktów ze stowarzyszeniem mniejszości niemieckiej Niedźwiedzia Łapa w Mrągowie, bo nie było na to czasu. Te kontakty dyrektor chce nawiązać w nadchodzącym roku szkolnym, tym bardziej że zna jego członków, np. Karola Czerwińskiego, też germanistę, byłego przewodniczącego Niedźwiedziej Łapy.

 

W roku szkolnym 2019/20 niemiecki jako język mniejszości wprowadziła w Mrągowie także SP nr 1. Tak więc ta forma nauczania wystartowała w tym mieście od razu w dwóch placówkach.
SP nr 4 w Mrągowie powstała w 1989 r. Uczęszcza do niej 700 uczniów w 32 oddziałach, a pracuje tu 74 nauczycieli.

 

 

Lek

Show More