Prominentni goście ze świata polskiej i niemieckiej polityki zjechali się do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na XXV Kongres Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich (FZTNP). W centrum obrad od 30 września do 2 października stała debata pod hasłem „Niemcy i Polska: wspólnota wartości i interesów?”.
– To był bardzo dobry kongres, także dlatego, że byli na nim obecni przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, a to jest najważniejszy szczebel komunikacji polsko-niemieckiej – mówi dyrektor Fundacji Polsko-Niemieckiej Cornelius Ochmann zapytany o swój udział w kongresie. Ochmann był jednym z kilku dyskutantów, którzy wzięli udział w centralnym punkcie kongresu, czyli debacie poświęconej 25-leciu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Dyrektorowi fundacji towarzyszyły takie osobistości jak prof. Rita Süssmuth (przewodnicząca Bundestagu w latach 1988–1998), Dietmar Nietan (parlamentarzysta i przewodniczący FZTNP), Markus Meckel (były minister spraw zagranicznych Niemiec) czy prof. Gesine Schwan (była rektor Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą).
Jak relacjonuje Cornelius Ochmann, dyskutanci zgodzili się co do tego, że mimo zmiany rządów w Polsce stosunki polsko-niemieckie układają się niezwykle dobrze, a zwieńczeniem tych dobrych relacji jest właśnie rok jubileuszowy, w którym świętujemy 25 lat pozytywnego sąsiedztwa. – W te dobre relacje zainwestowaliśmy nie tylko pieniądze, ale także energię i myślę, że w czasach, w których współpraca rządowa między Polską a Niemcami ze względu na zmianę władzy dopiero się organizuje, to właśnie społeczeństwo obywatelskie dominuje kontakty polsko-niemieckie – podkreśla Ochmann.
W ramach kongresu wręczono również nagrodę polsko-niemiecką „Dialog”. Tegorocznym laureatem został były polski ambasador w Berlinie dr Marek Prawda.
Łukasz Biły