Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Cicha noc” w grudniowe popołudnie

Fot. Lech Kryszałowicz

Kolędy w trzech językach – niemieckim, ukraińskim i polskim – popłynęły w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Pilniku pod Lidzbarkiem Warmińskim w niedzielny wieczór 11 grudnia. W ten sposób miasto przygotowywało się do świąt Bożego Narodzenia.

 

Spotkanie adwentowe Betlejem Narodów organizuje co roku Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim. Biorą w nim udział przedstawiciele trzech narodów: niemieckiego, ukraińskiego i polskiego. Wieczór jak co roku przyniósł wiele wzruszeń. Jego uczestnicy zasiedli przy udekorowanych stołach, na których stały świąteczne dekoracje i słodycze. Wśród nich byli przedstawiciele władz miejskich, powiatowych oraz gmin wchodzących w skład powiatu lidzbarskiego, a także Henryk Hoch, przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. Jak zwykle obecna była posłanka Elżbieta Gelert.

 

Goście obejrzeli krótki występ Grupy Tanecznej „Saga” z Bartoszyc, która pokazała kilka tańców wschodniopruskich, w tym m.in. efektowny taniec z szarfami. Podziwiali także przygotowane na warsztatach premierowe przedstawienie „Świniopas” według baśni Andersena, które zaprezentował młodzieżowy teatr „Spiegel” z Lidzbarka Warmińskiego. Wysłuchali też polskich, ukraińskich i niemieckich kolęd. Na koniec wspólnie śpiewali kolędy w różnych językach. Jedną z nich – „Cichą noc” – wszyscy zaśpiewali razem aż w trzech językach: po niemiecku, ukraińsku i polsku. W finale przyszedł św. Mikołaj z prezentami.

 

Spotkanie poprzedziły warsztaty adwentowe dla młodzieży w ośrodku wypoczynkowym „Zacisze Leśne”, do którego młodzi ludzie przyjechali już w piątek 9 grudnia. Opiekowali się nimi: Danuta Niewęgłowska, Agnieszka Krzywiel, Sylwia Matczak, Żaneta Szperkowicz, Dorota Cieklińska oraz Magda i Orest Ortyńscy, a także Ewa Huss-Nowosielska ze stowarzyszenia „Warmia”, główna organizatorka wszystkich „Betlejem Narodów”.

 

– W warsztatach wzięło udział około 60 osób – mówi Ewa Huss-Nowosielska. – Oficjalnie uczestników było mniej, ponad 50, ale odwiedzają nas ci, którzy byli uczestnikami poprzednich i tęsknią za ich atmosferą.

 

W „Zaciszu” młodzież ze stowarzyszeń niemieckich w Lidzbarku i Bartoszycach oraz ukraińska z Kandyt nie tylko ćwiczyła do występów, ale wykonała upominki dla gości wieczoru – ozdoby choinkowe, w tym oryginalne bombki z kaczymi piórami i cekinami oraz kartki świąteczne. Młodzi ludzie przygotowali w sumie 150 kartek świątecznych i 100 kolorowych bombek, które wręczyli gościom. Najmłodszy uczestnik warsztatów miał osiem, a najstarszy 25 lat.
Warsztaty adwentowe finansowali: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Niemczech, miasto i gmina Lidzbark Warmiński oraz Fundacja Rozwoju Śląska.

 

Tekst i fot. Lech Kryszałowicz

Show More