Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Coś dla ucha i oka

Neorenesansowa Willa Caro to pozostałość czasów dynamicznej industrializacji II połowy XIX w. Bildquelle: Klaudia Kandzia
Neorenesansowa Willa Caro to pozostałość czasów dynamicznej industrializacji II połowy XIX w.
Bildquelle: Klaudia Kandzia

Od początku lipca na turystów w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w kinie Bajka oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Edukacji Regionalnej w Zamku Piastowskim czekają elektroniczne audioprzewodniki również po niemiecku.

 

Pierwsza z przygotowanych tras zwiedzania to „Spacer po Starym Mieście”. Rozpoczyna się pod Zamkiem Piastowskim i prowadzi obok najstarszych obiektów architektonicznych Gliwic – z których wiele pamięta jeszcze czasy średniowiecza – jak mury obronne czy kościół Wszystkich Świętych. Trasa wycieczki prowadzi przez serce miasta, czyli Rynek. Druga trasa – „Spacer po Śródmieściu” – pozwoli lepiej poznać rejon miasta, którego rozwój wiąże się z dynamiczną industrializacją przypadającą na II połowę XIX wieku. Ślady tamtego czasu wciąż odnajdziemy w takich imponujących budowlach jak: neorenesansowa Willa Caro, historyzujące kamienice przy ul. Zwycięstwa czy neogotycki budynek Poczty Głównej, który jest pierwszym punktem wycieczki. „Spacer po Śródmieściu” wskazuje miejsca i obiekty modernistyczne: Dom Tekstylny Weichmanna, Hotel Haus Oberschlesien (obecnie siedziba urzędu miasta) czy dom handlowy Ikar. Na trasie spaceru znalazł się Park Chopina z Palmiarnią. Audiowycieczki opracowała Magdalena Baraniecka wraz z kustoszami Muzeum w Gliwicach.
Każdy ze spacerów trwa od czterdziestu minut do godziny. Audioprzewodnik wyświetla też zdjęcia oraz mapę obszaru, w którym turysta się znajduje, co ma mu ułatwić orientację w terenie. Urządzenia zakupiono dzięki udziałowi Muzeum w Gliwicach w projekcie Śląski System Informacji Turystycznej, dofinansowanym ze środków unijnych. Wypożyczyć je można za kaucją wynoszącą 50 zł i za okazaniem dowodu osobistego.

kan

Show More