Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Czas na „Jugendzeit”

„Jugendzeit” to będzie nauka języka niemieckiego połączona z ciekawym i aktywnym spędzaniem wolnego czasu – obiecuje Beata Sordon, koordynatorka tegorocznego obozu letniego dla młodzieży, którego organizatorem jest Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG). „Jugendzeit” odbędzie się od 8 do 16 sierpnia w Turawie.

 

W sumie w obozie może wziąć udział 18 osób. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Obóz dla młodzieży potrwa tydzień i odbędzie się w Turawie.
Foto: VdG

 

Plany na letni obóz dla młodzieży były przed pandemią nieco inne. – Chcieliśmy zaprosić młodzież ze Słowacji i Węgier. Kiedy się jednak okazało, że organizacja takiego przedsięwzięcia za względu na koronawirus byłaby utrudniona, zdecydowaliśmy się przenieść obóz międzynarodowy na przyszły rok, a w tym roku jednak mimo wszystko zaoferować możliwość uczestnictwa w obozie młodzieży z Polski – wyjaśnia Beata Sordon.

 

Wieczór talentów

Na nudę uczestnicy obozu w Turawie na pewno narzekać nie będą. – Przygotowaliśmy różne warsztaty, ale też wiele wydarzeń towarzyszących, zajęcia sportowe. Myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie i przy okazji rozwinie swoje umiejętności językowe – mówi Beata Sordon. Trener Jakub Turański przez trzy dni będzie pokazywał uczestnikom, jak działać w grupie, jak angażować się w działalność mniejszości niemieckiej, jednocześnie się przy tym rozwijając, jak poznać swoje mocne i słabsze strony i jak z tej wiedzy korzystać. – Pod koniec tych warsztatów chcemy zorganizować wieczór talentów, zaprosić młode osoby ze środowiska mniejszości, znające język niemiecki, które mają już jakieś osiągnięcia na koncie i chcieliby się swoimi doświadczeniami z naszymi uczestnikami obozu podzielić – mówi Beata Sordon.

 

Pożyteczne i przyjemne

Warsztaty z kreatywnego pisania poprowadzi trenerka z Instytutu Goethego w Krakowie. Dominik Duda i Weronika Koston ze Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zorganizują warsztaty językowe. Rudolf Urban, redaktor naczelny „Wochenblatt.pl”, wprowadzi młodzież w tajniki pracy dziennikarskiej i publicznych wystąpień. Nie zabraknie jednak również czasu na aktywność sportową. – W planach mamy spływ kajakiem oraz nocne podchody. Będzie też ognisko – zapowiada Beata Sordon. W sumie w obozie może wziąć udział 18 osób. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Osoby w wieku od 15 do 25 lat, które przynajmniej na średnim poziomie znają język niemiecki, mogą się zgłaszać bezpośrednio u Beaty Sordon, pod numerem telefonu  77 454 78 78 albo e-mailem: beata.sordon@vdg.pl

Zgłaszac można się do wtorku, 04.08.2020

Anna Durecka

 

Show More