Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Czas wojny, głodu i biedy

 

Kilkudziesięciu członków koła DFK w Chróścicach wysłuchało wykładu dr Adrianny Dawid poświęconego rocznicy zakończenia I wojny światowej. Z samych Chróścic w Wielkiej Wojnie poległo 128 mężczyzn i chłopców.

 

DFK Chróścice: Spotkanie poświęcone 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Foto: Anna Durecka

 

– Chciałabym, żeby wynieśli Państwo przynajmniej te dwie informacje z tego wykładu: po pierwsze – że na bezpośrednio na Górnym Śląsku nie toczyły się działania zbrojne, a po drugie – że to nie znaczy, że wojna na mieszkańców chociażby Chróścic wpływu nie miała – podkreślała dr Adrianna Dawid. W czasie gdy młodzi Górnoślązacy walczyli na różnych frontach i w różnych miejscach Europy, w ich ojczyźnie panował bieda i głód. – Podkreśla to ksiądz Augustyn Urban w swojej kronice Chróścic. Jedzenia brakowało wszystkim, rolnikom też, bo wszystko zabierało państwo. Nie można było na przykład mieć więcej niż jednej świni, mięsa praktycznie się nie jadło. No i popularne były tzw. ersatze, czyli zamiast butów ze skóry były chodaki z drewna, ubrania robiono z trzciny, a bieliznę nawet z papieru. Do chleba dodawano mąkę ziemniaczaną, a nawet trociny. Kawa była z żołędzi. Nauczyciele prowadzili dzieci do lasu, żeby zbierały grzyby, jagody, borówki. Były to czasy strasznego głodu i wielkiej biedy – mówiła dr Dawid. Ze szkół zniknęły nawet płócienne mapy, bo na froncie wykonywano z nich opatrunki. Z kościołów wywożono dzwony, które były przetapiane na użytek przemysłu zbrojeniowego. Wcieleni do wojska Górnoślązacy najczęściej służyli w 63 pułku piechoty w Opolu i Lublińcu. – Tam zapewne trafiali też mieszkańcy Chróścic. Ale z tym też różnie bywało, bo potem okazywało się, że walczyli i ginęli na różnych frontach. Wielu zginęło na przykład w bitwie pod Sommą, pod Arras. Straszna to była śmierć – mówiła dr Dawid.

 

 

Po wykładzie na wszystkich zebranych czekał poczęstunek. Spotkanie zorganizował przewodniczący DFK w Chróścicach Gothard Sochor, który zachęcał obecnych do udziału we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez mniejszość niemiecką. – Mniejszość ma się dobrze, mamy bogatą ofertę kulturalną. Problem jest czasem tylko ze znalezieniem chętnych. A szkoda, bo organizujemy wiele ciekawych projektów – podkreślił przewodniczący. Tym razem jednak uczestnicy dopisali. Spotkanie zostało sfinansowane przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach programu VdG „Praca w domach spotkań”.

 

A. Durecka

O skutkach I wojny światowej opowiadała pochodząca z Chróścic dr Adrianna Dawid.
Foto: A. Durecka

Show More