Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Czekamy na zielone światło

W zeszłą środę w Opolu odbyło się spotkanie przedstawicieli mniejszości z Anną Rosół z wydawnictwa Klett, które przygotowało podręcznik „Niko”. Źródło: TSKN
W zeszłą środę w Opolu odbyło się spotkanie przedstawicieli mniejszości z Anną Rosół z wydawnictwa Klett, które przygotowało podręcznik „Niko”.
Źródło: TSKN

Jest spora szansa, że już od września pierwszoklasiści w szkole podstawowej będą mogli uczyć się z pierwszego podręcznika do nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości. – Jeśli tak się stanie, będzie to historyczny moment – uważa Rafał Bartek, przewodniczący opolskiego TSKN.

 

Podręcznik, który przygotowało wydawnictwo Klett, jest już gotowy. Został on niedawno przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego akceptacja jest konieczna, aby publikacja mogła trafić do szkół. MEN przekaże ją rzeczoznawcom, od których recenzji zależeć będzie jej dalszy los. – Podręcznik jest dobrze przygotowany, jesteśmy więc dobrej myśli – mówi Anna Rosół z wydawnictwa Klett. Optymistycznie nastawiony jest również Rafał Bartek. – To nie jest żaden eksperymentalny produkt, tylko podręcznik, który się już sprawdził na rynku niemieckim i został jedynie dostosowany do naszych potrzeb – mówi przewodniczący.

 

Zanim „Niko” – bo tak nazywa się podręcznik, który na początek dostaną pierwsze klasy szkoły podstawowej – trafi do szkół, będą mogli się z nim zapoznać nauczyciele. – Chcemy specjalnie dla nauczycieli zorganizować konferencję, podczas której przedstawimy „Niko” – mówi Martyna Halek z Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. Obecnie nauczyciele języka niemieckiego jako języka mniejszości uczą za pomocą podręczników do nauki języka niemieckiego jako obcego, korzystają też z materiałów pomocniczych. Nowy podręcznik to więc także szansa na wyrównanie poziomu nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości we wszystkich szkołach, gdzie taka nauka jest prowadzona. – Obecnie często się zdarza, że takie lekcje niczym nie różnią się od nauki niemieckiego jako języka obcego. A przecież nie o to chodzi – uważa Rafał Bartek.

 

Podczas planowanej na czerwiec konferencji nauczyciele zapoznają się z „Niko”. – To będzie spotkanie typowo szkoleniowe. Przedstawimy nauczycielom całą koncepcję podręcznika, odbędzie się lekcja próbna. Wszystko to będzie miało na celu zwrócenie uwagi nauczycieli na nowe formy pracy związane z podręcznikiem – mówi Anna Rosół. Promocja planowana jest również podczas akademii letniej dla nauczycieli, która odbędzie się w lipcu w Niwkach.

 

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem i „Niko” trafi do rąk pierwszaków, wydawnictwo Klett przygotuje również podręczniki do nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości do klasy drugiej i trzeciej.

 

Anna Durecka

Show More