Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Czekoladowy trunek

 

Kakao to główny składnik naszego ulubionego smakołyku – czekolady, ale dodajemy je także do ciast lub na jego bazie przygotowujemy smaczny napój. Najważniejszy dla nas jest jednak fakt, że kakao ma wiele prozdrowotnych właściwości, a do tego w umiarkowanych ilościach może być spożywane w trakcie stosowania większości diet odchudzających. Wybieraj jednak kakao naturalne, bez dodatku substancji słodzących.

 

Kakao świetnie się sprawdzi jako poranny napój, który sprawi, że szybciej się rozbudzimy i będziemy mieć więcej sił witalnych przez resztę dnia.
Foto: unsplash

 

 

Do Europy kakao trafiło w XVI wieku za sprawą Hiszpanów, którzy przywieźli je z Ameryki Południowej. Europejczycy udoskonalili recepturę przygotowywania czekolady do picia, ponieważ gorzki smak, który lubili Indianie, nie spotkał się na Starym Kontynencie z taką aprobatą. Do proszku kakaowego zaczęto dodawać więc mleko, śmietankę i cukier – w ten sposób powstał napój, który większości z nas kojarzy się z dzieciństwem.

 

Na zdrowie

Najistotniejszą informacją dla nas jest to, że ziarna kakaoawca są skarbnicą prozdrowotnych substancji, bogate w żelazo, wapń, magnez i fosfor. To właśnie zawartość tych składników sprawia, że czekolada poprawia nam nastrój. Profesjonalne badania wykazały, że właśnie braki tych minerałów odpowiadają za zespół napięcia przedmiesiączkowego u kobiet. Dzięki tym substancjom lepiej też radzimy sobie ze stresem i mamy lepszą koncentrację. Poza tym kakao jest bogate w witaminy A i E oraz witaminy z grupy B. Naturalne kakao zawiera też wiele przeciwutleniaczy, które są bezcenne dla naszego zdrowia, gdyż chronią nasze organizmy przed chorobotwórczymi czynnikami i likwidują wolne rodniki. Ich obecność w diecie to szansa na uniknięcie chorób układu krążenia oraz nowotworów. W kakao znajduje się także epikatechina, czyli rodzaj flawonoidu, który chroni nas przed groźnymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak udar mózgu, cukrzyca czy rak. Przypomnijmy również, że przeciwutleniacze są też przyjaciółmi naszej skóry, bo neutralizują wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia. Jeśli więc zależy nam na młodym wyglądzie i chcemy uniknąć zmarszczek, to powinniśmy częściej sięgać właśnie po kakao. Należy jednak pamiętać, że najzdrowsze jest kakao surowe.

 

 

Kakao zamiast kawy?

Znane są też pobudzające właściwości kakao, co jest zasługą kofeiny oraz teobrominy, które dodają energii. Kakao świetnie sprawdzi się więc jako poranny napój, który sprawi, że szybciej się rozbudzimy i będziemy mieć więcej sił witalnych przez resztę dnia. Teobromina to niezwykła substancja, która nie tylko dodaje energii, ale likwiduje również oznaki zmęczenia i przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku fizycznym oraz intelektualnym. Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze kakao zwrócić uwagę na to, aby było ono jak najmniej przetworzone. Spośród oferty sklepowej wybierajmy naturalne ciemne kakao, bez dodatku cukru. Kakao instant zawiera bardzo dużo dodatków, dlatego lepiej samodzielnie przygotować taki napój. Kakao do picia powstaje po wymieszaniu proszku z ciepłym mlekiem lub wodą. Jeśli chcemy uzyskać napój przypominający południowoamerykańską czekoladę, to powinniśmy dodać do niego przyprawy – wanilię, kardamon, cynamon, pieprz cayenne. Do słodzenia warto wybrać zdrowe zamienniki cukru – miód, syrop klonowy lub syrop z agawy. Kakao jest często dodatkiem do ciast i innych słodkich wypieków. Można też wykorzystać je do dań wytrawnych – gorzki smak kakao świetnie komponuje się z wołowiną, kaczką i wieprzowiną.

 

Karolina Świerc

Show More