Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Jakie było Oppeln?

Przedstawiciele TSKN projekt „Poznaj z nami przedwojenne Opole” przedstawili podczas konferencji prasowej w miniony czwartek. Foto: TSKN
Przedstawiciele TSKN projekt „Poznaj z nami przedwojenne Opole” przedstawili podczas konferencji prasowej w miniony czwartek.
Foto: TSKN

Kim byli ludzie, którzy przed wojną chodzili ulicami Opola? Jak wyglądało wtedy miasto? Które restauracje były najmodniejsze, jakie czytało się gazety i gdzie kupowało się świeże warzywa i owoce? Odpowiedzi na te i inne pytania chce wspólnie z mieszkańcami Opola poszukać opolski TSKN, który zgłosił do do budżetu obywatelskiego Opola na rok 2017 projekt pt. „Poznaj z nami przedwojenne Oppeln”.

 

– Historia Oppeln, czyli przedwojennego Opola jest właściwie zupełnie nieznana współczesnym mieszkańcom miasta, mimo że na przykład część instytucji, które na co dzień odwiedzają Opolanie, znajduje się w tych samych budynkach co niemieckie odpowiedniki przed wojną – mówi Joanna Hassa, rzeczniczka prasowa TSKN.

 

Jubileusz miasta zobowiązuje

 

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wraz z mieszkańcami Opola zgłosiło do budżetu obywatelskiego Opola na rok 2017 projekt pt. „Poznaj z nami przedwojenne Oppeln”. Głosowanie mieszkańców Opola w sprawie wyboru zgłaszanych do budżetu obywatelskiego projektów odbędzie się jesienią. – Chcemy jednak już teraz rozpocząć kampanię promującą nasz projekt, ponieważ jest to duże przedsięwzięcie, opiewające na sumę 300 tysięcy złotych. Projekt, jeśli zyska poparcie mieszkańców, zostanie w 100 procentach sfinansowany z budżetu miasta – wyjaśnia Joanna Hassa.

 

TSKN liczy na przychylność głosujących również dlatego, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie historią lokalną. – W tym roku dofinansowanie dostał projekt stworzenia strony internetowej i wydania monografii, poświęconej cmentarzowi przy ul. Wrocławskiej w Opolu, widać więc, że ludzie chcą wiedzieć więcej na temat historii swojego miasta. Myślę, że to jest szansa dla mniejszości niemieckiej, która może to zainteresowanie przedwojenną historią Opola pobudzać. Tym bardziej że za pasem są uroczystości związane z 800-leciem lokacji miasta. Te 800 lat to również okres niemieckiego Oppeln – podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN.

 

Niekrawietz i Grabowski

 

Jeśli projekt zyska poparcie, TSKN planuje m.in. nakręcenie serii historycznych dokumentów filmowych o Oppeln, wydanych na nośnikach DVD, przetłumaczenie z języka niemieckiego poezji i prozy piszącego o przedwojennym Oppeln Hansa Niekrawtza oraz legend górnośląskich takich jak Elizabeth Grabowski. – Chcielibyśmy także zorganizować wystawę malarstwa i fotografii o przedwojennym Opolu i miejscowościach, które obecnie są jego dzielnicami. W planach są też spacery po mieście, prelekcje w opolskich instytucjach kultury, gra miejska. Będziemy starali się przybliżyć takie tematy jak przemysł cementowy w Opolu, jego początki, opolskie browary, spędzanie wolnego czasu, restauracje i hotele – wymienia Joanna Hassa. TSKN chciałby z projektem dotrzeć również do młodzieży, organizując zajęcia z historii lokalnej.

Anna Durecka
Show More