Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kolorowo, tolerancyjnie, przyjaźnie

Uczestnicy Fussbaliady – turnieju piłkarskiego im. Willimowskiego
Foto: NTO

W Europie mieszka ponad 400 grup mniejszości narodowych i etnicznych, a należy do nich około 100 milionów ludzi. Oznacza to, że prawie co 7 Europejczyk należy do jednej z mniejszości. Dlatego Europa składa się nie tylko z państw narodowych, ale także z wielu mniejszości oraz małych narodów, które wspólnie czynią Europę ciekawą i kolorową, ale i tolerancyjną.

 

Biorąc ten fakt pod uwagę w Kluczborku z inicjatywy Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego odbyła się w miniony weekend (29.-30.06) trzecia już Fussballiada. Turniej piłkarski, którego celem jest nie tylko rywalizacja sportowa, ale także spotkanie młodzieży i dzieci mniejszości narodowych z kilku europejskich państw: – Udział w turnieju wzięło 15 zespołów, w tym szkółki Miro Deutsche Fussballschule, a zespoły rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 10 i 12. W tej pierwszej kategorii najlepszy okazał się 1.FC Kattowitz przed FC Dribli i Hasmoneą Wrocław – powiedział Rafał Nocoń, pomysłodawca tego przedsięwzięcia i dodał: – Pozostałe miejsca zajęły kolejno: DFK Ujazd, Spartak Jablunkov, Miro Deutsche Fussballschule I i Miro Deutsche Fussballschule II. Z kolei w kategorii do lat 12 zwyciężył Team Kaernten (Austria), który o dwa punkty wyprzedził Polonię Chmielnicki (Ukraina) i Russdeutsch (Rosja), a na kolejnych miejscach znalazły się – 1.FC Kattowitz, DFK Adler Źlinice, Spartak Jablunkov (Czechy), Makkabi Frankfurt nad Menem (Niemcy) i Miro Deutsche Fussballschule.

 

Rywalizacja była wspaniała, zespoły zaciekle z sobą walczyły, nikt nie odpuszczał, a kilka zespołów zaprezentowało naprawdę bardzo wysoki poziom i duże umiejętności techniczne oraz taktyczne. W tym wypadku jednak nie wynik był najważniejszy. Jeszcze istotniejsze było to, że w ferworze walki i konkurowania z sobą działo się to, co najpiękniejsze nie tylko w sporcie, ale i w życiu – nawiązywały się nowe znajomości, wręcz przyjaźnie! Dzieci nie patrzyły na kolor skóry, kto jakim językiem się porozumiewa, jaką mniejszość narodową bądź etniczną reprezentuje. To piękne i pokazuje, że piłka nożna, ale generalnie sport, jeśli mądrze się nim zarządza, potrafi łączyć i sprawiać, że ludzie, młodzież i dzieci potrafią wznieść się ponad podziały, kochać się i być wobec siebie przyjaznymi i tolerancyjnymi.

Na uwagę zasługuje także to, że oprócz zespołów reprezentujących mniejszość niemiecką z województwa opolskiego w Fussballiadzie udział wziął też 1. FC Kattowitz, który bronił honoru mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego. W Kluczborku pojawiły się także zespoły z innych regionów i krajów, w tym – Hasmonea Wrocław broniąca honoru mniejszości żydowskiej w Polsce, czy też żydowski Makkabi Frankfurtu nad Menem z Niemiec, a np. Polonia Chmielnicki reprezentowała na turnieju mniejszość Polską z Ukrainy.

Krzysztof Świerc

 

Show More