Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wiedzieć więcej

Organizowane przez TSKN szkolenie poświęcone było niemieckiemu dziedzictwu kulturalnemu. Foto: Katarzyna Makusz
Organizowane przez TSKN szkolenie poświęcone było niemieckiemu dziedzictwu kulturalnemu.
Foto: Katarzyna Makusz

W miniony czwartek w siedzibie opolskiego TSKN odbyły się warsztaty pt. „Nasze – wasze, swój – obcy, niemieckie dziedzictwo kulturowe i działalność kulturalna mniejszości niemieckiej w województwie opolskim”. Szkolenie, w którym wzięli udział animatorzy kultury, jest częścią projektu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO 2016–2016”.

 

TSKN jest jednym z 20 partnerów projektu w województwie opolskim. Każda z organizacji partnerskich, w tym także opolski TSKN, ma za zadanie zorganizować w ciągu najbliższych trzech lat sześć szkoleń, podczas których uczestnikom zostanie przybliżona działalność danej organizacji na polu edukacji kulturalnej. Pierwsze takie szkolenie odbyło się w zeszły czwartek w siedzibie TSKN. Jednym z referentów był Krzysztof Wysdak, który opowiadał słuchaczom o niemieckim dziedzictwie kulturowym i historycznym województwa opolskiego.

 

– Mówiąc o niemieckim dziedzictwie kulturowym naszego województwa, nie sposób nie mówić również o całym historycznym tle i związanych z nim procesach, które zachodziły w Europie. Dlatego mówiłem dzisiaj nie tylko o naszym województwie, ale o całym Śląsku, w kontekście jego osadzenia w Europie – mówi Krzysztof Wysdak. Referent podkreślał, że niemieckie dziedzictwo na Śląsku Opolskim kryje się na każdym kroku. – Co rusz przecież napotykamy na stary kościół czy też jakiś dworek albo zamek.

 

Działalność mniejszości niemieckiej i historię powstania organizacji mniejszości przybliżyły Natalia Jasik i Joanna Hassa z TSKN. Uczestnicy szkolenia wyszli zadowoleni. – Jestem pozytywnie zaskoczona wiedzą wszystkich referentów i bardzo się cieszę, że dzięki temu szkoleniu poznamy się wszyscy bliżej. Ja nie mam niemieckich korzeni, ale wszyscy jesteśmy mieszkańcami Opolszczyzny i powinniśmy jak najwięcej o sobie wiedzieć – mówi Maria Piluk, uczestniczka szkolenia i dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Olszance (powiat brzeski). Kolejne szkolenie w ramach programu EDUKO TSKN zorganizuje na początku października.

 

Anna Durecka

 

Show More