Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wspólna historia łączy

Ryszard Eberhard jest zastępcą przewodniczącego Stowarzyszenia do Pielęgnowania Dóbr Niemieckiej Kultury im. Emila von Behringa w Olsztynku. Dlaczego zatem pojechał do Marburga w Niemczech jako przedstawiciel gminy Iława?

 

Ryszard Eberhardt przed mauzoleum Emila Behringa – najbardziej znanego absolwenta gimnazjum w Olsztynku, patrona tutejszego stowarzyszenia niemieckiego.
Foto: privat

 

 

Upoważnienie do reprezentowania gminy Ryszard Eberhardt otrzymał od Krzysztofa Harmacińskiego, wójta gminy Iława. Do czego upoważnił go wójt? Do rozmów z władzami Marburga i nie tylko Marburga w sprawie partnerskich kontaktów.

Podróż do Marburga odbył pod koniec roku 2018. – Razem z moim bratem Adamem, mieszkającym w Paderborn. Termin ten wcześniej uzgodniłem z dr. Thomasem Spiesem, nadburmistrzem tego miasta – wspomina Ryszard Eberhardt.

 

Dlaczego do rozmów z nadburmistrzem Marburga wójt gm. Iława upoważnił mieszkańca Olsztynka?
W gminie Iława leżą Ławice – wieś, w której w 1854 r. urodził się Emil von Behring – późniejszy bakteriolog niemiecki, uważany za twórcę immunologii, laureat pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Znajduje się tu także jego izba pamięci. Marburg zaś jest miastem, w którym Behring spędził większość swego życia i w którym znajduje się miejsce jego wiecznego spoczynku.

 

– Wójt Krzysztof Harmaciński upoważnił mnie do rozmów w sprawie nawiązania stałych kontaktów partnerskich między gminą Iława i Marburgiem. Jako zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia do Pielęgnowania Dóbr Niemieckiej Kultury im. Emila von Behringa w Olsztynku przedstawiłem również nadburmistrzowi Marburga, w jaki sposób Behring jest honorowany w naszym mieście. W Olsztynku chodził on bowiem do szkoły i zdobył maturę, która otworzyła mu drogę do wielkiej kariery naukowej. Dlatego nasze stowarzyszenie obrało go za patrona. Jego imieniem jest nazwana ulica w Olsztynku, a na ścianie szkoły, do której uczęszczał, znajduje się tablica pamiątkowa. Ponadto nadburmistrzowi Marburga wręczyliśmy sporo materiałów dotyczących pielęgnowania pamięci Behringa w miejscu urodzenia, m.in. o sympozjach z udziałem naukowców czy o corocznym festynie Behringa, na który z upoważnienia wójta nadburmistrza zaprosiłem – relacjonuje dalej Ryszard Eberhardt.
Opowiedział on także o stałych kontaktach stowarzyszenia z gminą Iława, czyli wzajemnych wizytach, delegacji Olsztynka na festynie Behringa, o zaproszeniu wójta Iławy i delegacji Ławic na spotkania adwentowe.

 

Burmistrz Marburga zapewnił, że temat nawiązania kontaktu przedstawi na forum rady miasta oraz zaangażuje w to instytucje związane z Behringiem istniejące w Marburgu (Emil von Behring Schule, Pharmaserv GmbH – fabryka medykamentów założona przez Behringa).

 

Następnym punktem naszej wizyty w Marburgu, było odwiedzenie miejsca spoczynku Behringa oraz – w kościele św. Elizabeth – grobu marszałka Paula Hindenburga, obrońcy Prus w roku 1914 i przed inwazją Rosji. Prezydent Hindenburg po śmierci w roku 1934 początkowo był pochowany w mauzoleum w Olsztynku. Jego zwłoki oraz żony Gertrudy w 1945 r. zostały przeniesione do Marburga, a mauzoleum wysadzono w powietrze.

 

Lek

 

Show More