Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

XVIII Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Do 8 sierpnia w kościołach ewangelicko-augsburskich w Pasymiu i Dźwierzutach będą się odbywały Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Tegoroczną osiemnastą edycją impreza świętuje swoją „pełnoletność”.

 

Uwe Hahnkamp

Bogumił Osiński, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego, przyjeżdża regularnie od ośmiu lat, ponieważ, jak sam mówi, „wojewoda od chwili rozpoczęcia pierwszej kadencji objął patronat nad imprezą i wspierał ją finansowo”. Osiński z uśmiechem zauważa, że hala koncertowa osiągnęła właśnie pełnoletność: „Jest ona dobrym przykładem na to, że decydującym czynnikiem nie są rozmiary danego miejsca, lecz ludzie, którzy coś tworzą”. W Pasymiu takim człowiekiem jest proboszcz miejscowego kościoła ewangelicko-augsburskiego, Witold Twardzik.
Wraz z koncertami w dorosły wiek wkroczyła pierwsza artystka, jaka wystąpi w 18. edycji imprezy. Klaudia Camilla Twardzik, córka proboszcza, ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia w Olsztynie, uzyskując dyplom organisty, a obecnie studiuje muzykę kościelną w Katowicach. Przed koncertem nie chciała zdradzić, co zagra, i dała się jedynie skłonić do wypowiedzi, że będzie to „coś ładnego”. Bogumił Osiński wie, dlaczego lubi przyjeżdżać do Pasymia: „W dzisiejszych czasach jesteśmy raczej sympatykami rytmicznej muzyki i mniej jest osób, które w skupieniu posłuchają koncertu organowego. Tutaj jest to możliwe”. Jednak ks. Twardzik chciałby też umieścić w programie niezwykłe zestawienia z innymi instrumentami tudzież inne muzyczne perełki: „W tym roku mamy do zaoferowania szkockie dudy i celtycką harfę, a także występ sopranistki z Meksyku”.

 

Bildquelle: Uwe Hahnkamp
Swobodny nastrój po koncercie: członkowie zespołu Zelowskie Dzwonki z Łodzi cieszą się, że udało im się zachwycić publiczność. Bildquelle: Uwe Hahnkamp

Sam koncert inauguracyjny stanowił przedsmak wyjątkowych dźwięków, jakie będzie można usłyszeć. Na kilku stołach ustawionych przed ołtarzem pasymskiego kościoła leżały na czerwonym aksamicie starannie posegregowane dzwonki ręczne i prętowe, tzw. chimesy, różnych rozmiarów i tonacji – to muzyczne narzędzia zespołu Zelowskie Dzwonki, który od 15 lat działa w parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie koło Łodzi. Jak oznajmiła kierująca zespołem Anna Kimmer, do obsługi wielkiej liczby dzwonków wystarczy 13 grających: „Każda z osób gra na kilku lub kilkunastu z nich, ale do dużych, które potrafią ważyć kilogram czy nawet dwa kilogramy, musimy mieć silnych, młodych mężczyzn”. Pierwszych 37 dzwonków było darem, o który wystarał się Thomas Flynn, pastor i dyrygent zespołu dzwonków ręcznych w Pittsburghu. Obecnie Zelowskie Dzwonki posiadają mniej więcej dwa razy tyle instrumentów, których diapazon obejmuje cztery i pół oktawy. Najtrudniejszym elementem jest wzajemne zgranie ze sobą członków zespołu, jednak po pierwsze tworzący go muzycy mają w tym dużą wprawę, a po drugie zespół otrzymał z USA bardzo dobre aranżacje pieśni religijnych i świeckich, a nawet utwory skomponowane specjalnie z myślą o zespołach dzwonków ręcznych. W Pasymiu Zelowskie Dzwonki zachwyciły klasyką i gospelem, a na zakończenie słuchacze zasypali muzyków pytaniami dotyczącymi zespołu oraz dzwonków.

Koncerty, które odbędą się w ramach tegorocznych XVIII Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej
w Pasymiu
w soboty o godz. 18.00
18.7. Adam Klarecki – organy
25.7. Petra Müller (Niemcy) – organy i Rüdiger Funk (Niemcy) – perkusja
1.8. Irena Czubek-Davidson (Polska) – harfa celtycka, Lindsay Davidson (Polska) – dudy szkockie, Ewelina Bachul i Barbara Lorence (Polska) – organy
8.8. Gordon Mansell (Kanada) – organy

w Dźwierzutach
w soboty o godz. 18.00
19.7. Jan van Mol (Belgia) – organy
26.7. Henryk Gwardak (Polska) – organy
2.8. Marcin Armański (Polska) – organy i Julietta Gonzales-Springer (Meksyk) – sopran

Show More