Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Deutsch im Alltag / Niemiecki na co dzień (+ Video)

Mit Joanna Hassa, Koordinatorin des Bildungsprojektes der deutschen Minderheit „Lernraum.pl“, sprach Rudolf Urban über die Ziele der neuen Initiative.

 

 

 

Z Joanną Hassą, koordynatorką projektu edukacyjnego mniejszości niemieckiej Lernraum.pl, o celach nowej inicjatywy rozmawia Rudolf Urban

 

Czym jest Lernraum.pl? Czy jest to jakaś konkretna przestrzeń, czy raczej coś wirtualnego?

Jest to zupełnie nowy projekt, w ramach którego chcemy przybliżać ludziom na co dzień język niemiecki. Będzie on realizowany w całej Polsce i chodzi tu o konkretną przestrzeń, w której będziemy posługiwać się głównie językiem niemieckim, ale chcemy połączyć to z hobby naszych członków i zainteresować ich nowymi rzeczami, aby oprócz języka niemieckiego mogli oni rozwijać swoje horyzonty także w innych obszarach.

 

Nie będą to więc kursy języka niemieckiego, lecz spotkania i warsztaty poświęcone innym tematom.

Tak, jesteśmy otwarci i czekamy na sugestie naszych członków. Oczywiście na początek przygotujemy serię kursów i warsztatów, a następnie, miejmy nadzieję, gdy otrzymamy feedback, zobaczymy, czego nowego członkowie potrzebują i chcą robić inaczej. Tematycznie jesteśmy naprawdę otwarci. Może to być malowanie, dzianie, gotowanie, majsterkowanie, prace w ogrodzie. Ale będą również prelekcje na temat historii czy też spotkania autorskie z pisarzami z Niemiec. A zatem bardzo różne rzeczy.
Dla nas jednak najważniejsza jest możliwość spotykania się i rozmawiania w języku niemieckim, ponieważ kursy będą odbywały się po niemiecku i będą prowadzone przez osoby niemieckojęzyczne. Możemy bowiem rozmawiać po niemiecku o tożsamości w życiu codziennym, jako że ten temat jest stale obecny w szeregach mniejszości niemieckiej. Ale częstokroć zdarza się, że dochodzimy do granic naszych umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, jeśli chodzi o całkiem zwykłe rzeczy, takie jak nazwy roślin czy inne codzienne określenia, ponieważ często nie używamy niemieckiego na co dzień. Dlatego organizując takie spotkania i kursy, chcemy sprawić, aby ludzie mieli możliwość dalszego rozwoju w zakresie języka niemieckiego.

 

Kim będą prelegenci? Czy będziecie zapraszać tylko gości z Niemiec?

Zdecydowanie potrzebujemy ludzi, którzy potrafią płynnie przedstawić określony temat w języku niemieckim. W pierwszej kolejności myślimy o prelegentach pochodzących z krajów niemieckojęzycznych, ale jesteśmy również otwarci na naszych własnych członków, którzy potrafią i zechcą prezentować ciekawe tematy po niemiecku. Mamy już zresztą na oku kilka takich osób.

 

Gdzie znajdziemy wspomnianą przestrzeń, jeśli istnieje ona również w realnym świecie, a nie tylko jako projekt online?

Projekt jest realizowany przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń i Niemieckie Towarzystwo Oświatowe, a przyszła siedziba będzie mieściła się w Opolu przy ul. Krupniczej, gdzie jednak trzeba jeszcze będzie wykonać pewne prace budowlane, tak abyśmy mieli w budynku miejsce na poszczególne inicjatywy.
Ale najważniejsze jest to, że już w tym roku chcemy wprowadzić taką przestrzeń edukacyjną w dwudziestu innych miejscach, które będą zlokalizowane we wszystkich regionach Polski, gdzie żyje mniejszość niemiecka. Następnie zatrudnimy tam animatorów, którzy wypełnią życiem te lokalne przestrzenie edukacyjne i przygotują poszczególne kursy i warsztaty. Oznacza to, że w tych miejscach stworzymy niewielkie centra kulturalne, w których odbywać się będzie większość działań związanych z projektem. Bo nie zamierzamy działać tylko w Opolu czy innych dużych miastach, lecz przede wszystkim w mniejszych miejscowościach zamieszkanych przez mniejszość.

 

Czyli w tym roku chcecie nie tylko zakończyć etap tworzenia projektu, lecz zacząć już aktywnie działać?

Postanowiliśmy, że wystartujemy pod koniec sierpnia. Właśnie przygotowujemy pierwszą ofertę, jesteśmy w kontakcie z prelegentami, z których wielu chce pracować nad tematami historycznymi, co oczywiście nas cieszy. Ale na początek planujemy oferty związane z literaturą, a potem chcemy organizować warsztaty z zakresu ogrodnictwa i pszczelarstwa. Całą ofertę prawdopodobnie będziemy mogli przedstawić pod koniec lipca i wtedy przystąpimy do promocji. Mamy też świadomość, że być może na początku, z powodu koronawirusa, nie wszystko będzie mogło odbywać się stacjonarnie. Będziemy po prostu spontanicznie reagować na sytuację. Już teraz zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.lernraum.pl.

Show More