Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

DFK w podróży

Foto: DFK Raszowa
Foto: DFK Raszowa

Członkowie kół DFK z Raszowej i Kosorowic udali się w ubiegłą niedzielę, 7 sierpnia, szlakiem drewnianych kościołów. Zwiedzili świątynię w Kluczach, Zimnej Wódce i Olszowej, gdzie także podziwiali miniatury budowli sakralnych w tamtejszym parku.

 

W niedzielny poranek 51 członków mniejszości niemieckiej z Raszowej i Kosorowic wybrało się na wycieczkę szlakiem drewnianych kościołów. Pierwszy na trasie zwiedzania był barokowy kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Kluczu. – W Kluczu czekał już na nas ksiądz proboszcz Józef Żyłka – mówi Barbara Mientus, przewodnicząca DFK w Raszowej. – Dzięki niemu mogliśmy dogłębnie poznać historię tego kościoła, ale także pozostałych budowli, które zobaczyliśmy, ponieważ ksiądz proboszcz stał się naszym przewodnikiem.

 

Ksiądz Żyłka oprowadził zwiedzających również po kościele filialnym w Zimnej Wódce oraz w Olszowej, gdzie tego dnia obchodzono odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej. Będąc w Olszowej, wycieczkowicze skorzystali z okazji i udali się do Parku Miniatur, w którym można zobaczyć budowle sakralne z całego świata w pomniejszonej wersji.

 

– Wycieczka była naprawdę bardzo atrakcyjna – mówi Maria Kampa, członkini DFK w Raszowej. – Ksiądz Żyłka bardzo ciekawie i z pasją opowiadał o kościołach, o ich historii, architekturze i różnych ciekawostkach z nimi związanych. W Parku Miniatur także mieliśmy bardzo sympatyczną panią przewodnik, która z humorem opowiadała nam o wszystkich miniaturach.

 

D. Mientus

Show More