Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dla pasjonatów historii

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do udziału w cyklu warsztatów dotyczących archiwizacji oraz szukania własnych korzeni rodzinnych. – W sumie zaplanowaliśmy pięć warsztatów, każdy poświęcony innej tematyce. Przyświeca im jednak jeden cel: uwrażliwienie na archiwalia, które wielu z nas posiada w domach, a często nie wie, co z nimi zrobić – wyjaśnia koordynatorka warsztatów Martyna Halek.


– Pierwszy temat, jaki będzie omawiany, to temat dotyczący archiwum społecznego. Co to takiego i jaką istotną rolę pełni – tego właśnie można się dowiedzieć na darmowych warsztatach. Te pierwsze warsztaty odbędą się online, ponieważ poprowadzi je prelegentka z Gdańska – mówi Martyna Halek. Kolejne zajęcia będą już stacjonarne i będą się odbywać w Zamku Górnym w Opolu. – Tematy przygotowaliśmy wspólnie z naszym partnerem, Archiwum Państwowym w Opolu. Myślę, że będą to bardzo ciekawe warsztaty, szczególnie dla osób, które ciekawią losy ich rodzin, ich przeszłość. Pomoże to usystematyzować wiedzę i podpowiedzieć, gdzie szukać odpowiedzi i jak to robić – mówi koordynatorka.

Martyna Halek
Foto: DWPN

Pierwsze szkolenie będzie obejmować zagadnienia związane z działalnością archiwów społecznych. W pierwszej części uczestnicy dowiedzą się, czym jest archiwum społeczne, jaką pełni rolę i jaka jest specyfika jego działalności. Poznają charakterystykę materiałów archiwalnych (dokumentów, fotografii, map i planów, druków ulotnych itp.). Druga część dotyczyć będzie sposobów gromadzenia zbiorów w archiwach społecznych, a także ich fizycznego zabezpieczania. Ta część poświęcona będzie ewidencjonowaniu i opracowaniu różnych rodzajów zbiorów archiwalnych. Na zakończenie uczestnicy poznają formy udostępniania i upowszechniania źródeł historycznych w archiwach społecznych.  Udział w całym cyklu jest bezpłatny.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: martyna.halek@haus.pl. Cykl warsztatów odbędzie się w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej. Więcej szczegółów na www.e-historie.pl

adur

Show More